Електричний дросель

Дро́сель (нім. Drossel) — це котушка ізольованого дроту (зазвичай на магнітному осерді), індуктивність якого використовують для блокування ВЧ складових змінного струму в електричному колі і пропускання НЧ (з постійним струмом), оскільки реактивний опір його пропорційний частоті. Типове використання — індуктивний компонент електричного фільтру.

Дросель, дві обмотки по 20мГн на струм до 2A

Назва походить від нім. drosseln — «душити, скорочувати». Якщо компонент призначений для придушення ВЧ складових, використовують назву «дросель»; але якщо індуктивний компонент входить до складу резонансного контуру, то це «котушка індуктивності».

Типи і конструкція

Дросель для радіо на діапазони СХ, КХ (більше 10А) і феритове кільце для УКХ (декілька ампер).

Одні дроселі розраховані на 50Гц (частота електромережі) і діапазон звукових частот, інші — на радіочастоти. Дроселі звукових частот зазвичай мають феромагнітне осердя для збільшення індуктивності. Дроселі в фільтрах НЧ, хоч і ефективніші від RC- фільтрів, але зважаючи ще й на електролітичні конденсатори, роблять мережеві джерела живлення громіздкими, важкими і дорогими, — тому все рідше зустрічаються в сучасній електроніці. В імпульсних джерелах живлення, які використовують більш високі частоти, дроселі — з меншим значенням індуктивності — застосовують дуже широко. Дроселі в фільтрах ВЧ мають феритові осердя (see Ferrite bead). Дріт навитий складним чином (кошикова навивка) для зменшення властивої електроємності . Дроселі для ще більших частот мають немагнітне осердя і малий реактивний опір.

Дросель синфазних завад

Дросель синфазних завад, в яких дві спіралі мають спільне осердя, широко застосовується для зменшення електромагнітних (EMI) і радіо-перешкод (RFI) в колах джерел живлення і уникнення негараздів у функціюванні електроніки. Він вільно пропускає диференціальні струми, але блокує синфазні.

Типова схема дроселя синфазних завад. Синфазні струми, проходячи в одному напрямку по однаковим спіралям, створюють синфазні магнітні поля, які додаються, загалом створюючи ще більший опір синфазним ВЧ завадам

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.