Епіцентр (футбольний клуб)

«Епіцентр» український футбольний клуб з міста Дунаївці. Заснований у 1960 році. Виступає у Другій лізі чемпіонату України з футболу.

«Епіцентр» (Дунаївці)
Повна назваФутбольний клуб
«Епіцентр» (Дунаївці)
Прізвисько «Дунаєвчани»
Засновано 1960
Населений пункт Дунаївці, Україна
Стадіон «Колос»
Вміщує 2500[1]
Президент Іван Черноног
Головний тренер Олег Надуда
Ліга Друга ліга
2020/21 4 (група А)
Вебсайт сайт
Домашня
Виїзна

Впродовж своєї історії кілька разів змінював назву. У 1960-х роках команда носила назву ФК «Колгоспник», в період 1991—1992 років — ФК «Текстильник», 1992—1993 — ФК «Тернава», 1993—2006 роки — ФК «Нива-Текстильник» та ФК «Колос-Текстильник», виступаючи певний період з двома назвами в різних рівнях футбольного чемпіонату України та Хмельницької області. З 2007 року команда заявлена під назвою ФК «ІНАПіК». В 2008 році — ФК «ПТП ІНАПіК», 2009—2013 роки — ФК «Верест-ІНАПіК». У 2014 році з погодження Міської ради міста Дунаївці прийнято рішення про перейменування клубу на ФК «Дунаївці». З появою у 2019 році нового спонсора дунаєвецька команда бере участь у змаганнях під назвою ФК "Епіцентр" (Дунаївці).

За роки незалежності клуб з Дунаївців був чемпіоном Хмельницької області з футболу в сезонах 1994, 2004 та 2019 років, та володарем Кубку Хмельницької області з футболу 2019, 2020 років. Найвищим досягненням команди в Аматорській футбольній лізі України стало віце-чемпіонство у сезоні 2020 року. У тому ж 2020 році ФК "Епіцентр" отримав статус професійного футбольного колективу та дебютував у Кубку України з футболу.

Історія

Колишні назви

  • 1960-ті: ФК «Колгоспник»
  • 1991–1992: ФК «Текстильник»
  • 1992–1993: ФК «Тернава»
  • 1993–2006: ФК «Нива-Текстильник» (у рамках чемпіонату Хмельницької області)
  • 1997–1998: ФК «Колос-Текстильник» (у рамках чемпіонату України серед КФК)
  • 2007: ФК «ІНАПіК»
  • 2008: ФК «ПТП ІНАПіК»
  • 2009–2014: ФК «Верест-ІНАПіК»
  • 2014–2018: ФК «Дунаївці»
  • 2019–дотепер: ФК «Епіцентр»

1960–1991

Враховуючи доступну статистику футбольних чемпіонатів області, відомо, що місцева команда, яка носили на той час назву ФК «Колгоспник» за підсумками 1960 року здобула бронзові медалі, а вже у 1961 році стала срібним призером обласної першості поступившись лише «Авангарду» з Кам'янець-Подільського.

Дивним чином, гальмування розвитку місцевого футбольного колективу збіглося з появою в місті Дунаївці та його околицях військових об’єктів, укомплектованих ядерним озброєнням. Хоча Дунаївці ніколи не мали статусу закритого міста, але доступ до його інфраструктури чітко контролювався, а відвідуваність штучно обмежувалась. Ближче до 1980-х років місто вже було відносно відоме завдяки місцевій військовій частині військ стратегічного призначення, звідки одна з назв дунаєвецьких футболістів серед опонентів – «ракетники».

1992–2006

З 1992 року дунаєвецька футбольна команда кілька разів розформовувалась та знімалась зі змагань через брак фінансування, але за підтримки місцевої влади, бізнесу та активістів відновлювала діяльність. Під тогочасною назвою «Нива-Текстильник» клуб двічі ставав чемпіоном Хмельницької області з футболу (1994, 2004). В цей період в клубі починало футбольну кар'єру багато талановитої молоді, серед яких був відомий у майбутньому український футболіст Андрій Донець. У серпні 2001 року 4 матчі за команду провів грузинський воротар Георгій Бабуадзе, відомий виступами за хмельницьке «Поділля» в сезонах 1997-2001 років. У 2006 році у футболці дунаєвецької команди грав колишній капітан хмельницького «Поділля» 2002-2004 років - Георгій Магріані.

— Розповідає колишній гравець ФК «Нива-Текстильник» - Андрій Донець:

Я отримав запрошення до збірної (Хмельницької) області і в її складі продовжував набиратися досвіду. Згодом на базі цієї збірної було створено команду "Нива-Текстильник", яка базувалася в місті Дунаївці. Ми виступали у першості серед колективів фізкультури. Тренував нас відомий футбольний фахівець Володимир Олександрович Монастирський. В той час головним його завданням було зберегти команду на майбутнє та навчити нас, молодих футболістів, служінню його величності футболу. Пригадую, в одному із поєдинків виступав проти команди львівського "Динамо", кольори якого захищали Ігор Краївський, Володимир Рацький, Ярослав Гринишин, Валерій Доморадов та Юрій Войтович. Хоча ми й поступилися - 1:5, але за рівнем майстерності львів'янам не поступалися. Так вже буває у футболі, що м'ячі влітають у ворота в такій кількості.

2007–2013

У 2007 році за підтримки місцевих підприємців, зокрема засновника компанії «Верест» Олександра Бернашевського, дунаєвецька команда отримала нове життя. Дунаївчани, що на той час виступали під назвою ФК «ІНАПіК», а згодом ФК «Верест-ІНАПіК», тричі поспіль в 2007, 2008, 2009 роках здобували срібні нагороди чемпіонату Хмельницької області з футболу.

В 2007 році у підсумковій турнірній таблиці дунаївчани розташувались за переможцем турніру ФК «Іскра» (Теофіполь), який здобув підсумкові 49 очок, проти 45 очок срібного призера «ІНАПіК» та відповідно 42 очок третьої команди сезону волочиського «Агробізнесу».

У рамках участі клубу в чемпіонаті України з футболу серед аматорів, 2008 рік не став успішним. «ПТП ІНАПіК» зайняв лише четверту сходинку серед п'яти учасників Другої ліги. На цій стадії чемпіонату найкращим бомбардиром ліги став гравець дунаївчан — Віталій Мороз, котрий оформив 4 голи у 7 зіграних матчах.

Чемпіонат області 2008 року знову приніс непоганий здобуток у вигляді срібних нагород турніру.

За підсумками чемпіонату 2009 року «Верест-ІНАПіК» поступився чотирма очками команді з Волочиська «Збруч-Агро». Трійка лідерів сезону складалася з: ФК «Збруч-Агро» (35 очок), ФК «Верест-ІНАПіК» (31 очко) та ФК «Красилів» (25 очок).

У 2013 році команда не брала участь у розіграші чемпіонату Хмельницької області з футболу.

2014-2018

З 2014 року клуб подає заявку на участь в обласній першості з футболу під новою назвою — ФК «Дунаївці». Традиційними стають зелені кольори клубної форми, що прийшли на зміну жовто-блакитній екіпіровці попереднього періоду. Перші роки виявились не надто успішними. Клуб з Дунаївців два роки поспіль завершує сезони на четвертій сходинці — у кроці від бронзових медалей.

За результатами 2014 року попереду ФК «Дунаївці» виявились такі команди як «Збруч-Астарта» (Волочиськ), «Случ» (Старокостянтинів) та «Поділля» (Хмельницький). Розрив між першим та чертвертим місцями турнірної таблиці склав 15 ігрових очок, при досить непоганих результатах дунаєвчан (11 перемог, 2 нічиї та 5 поразок).

У 2015 році в трагічній автокатастрофі загинув молодий талановитий тренер ФК «Дунаївці» — Сергій Ігнатьєв, який за досить короткий проміжок часу зміг побудувати дієздатну команду, орієнтовану переважно на місцевих молодих футболістів. В цьому ж сезоні стали зрозумілі основні фаворити обласної футбольної першості, які довели свій високий ігровий клас стабільними результатами. За підсумками сезону ФК «Дунаївці» зайняли скромне четверте місце.

2017-го року перед початком другого кола чемпіонату Хмельницької області з футболу, команду підсилив досвідчений сорокаоднорічний захисник Петро Бадло. У першому ж матчі другого кола з кам'янець-подільським ФК «Фортеця» дунаєвчани здобули впевнену перемогу з рахунком 3:1. Проте, сезон знову закінчився для команди лише на п'ятій сходинці турнірної таблиці.

2019-дотепер


У сезоні 2019 року дунаївчани отримали нового спонсора в особі Олександра Гереги та найбільшої у країні мережі будівельних гіпермаркетів «Епіцентр К». Відтак, місцева футбольна команда успадкувала спонсорські сині кольори та назву. Також до складу ФК «Епіцентр» перейшли нові гравці, що мали досвід виступів в обласних та аматорських першостях, а також на найвищому рівні професійної футбольної ліги України. Петро Бадло, який протягом попередніх двох років захищав кольори дунаївчан, тепер увійшов до тренерського складу команди. На посаду головного тренера команди був призначений Ігор Климентійович Бадло.

Першим успіхом дунаївчан у 2019 році стало здобуття Кубка Хмельницької області з футболу. У фінальному матчі, який проходив на стадіоні «Поділля» міста Хмельницького, «Епіцентр» із рахунком 3:0 здолав «Іскру» з Теофіполя. А вже згодом «дунаївчани» підкорили і обласний чемпіонат, не зазнавши при цьому жодної поразки. Цього чемпіонського звання дунаєвецькі вболівальники чекали довгих 15 років.

2020 рік розпочався зі світової епідемії коронавірусу COVID-19, що спричинила значні зміни у графіках спортивних змагань та заборону присутності на трибунах вболівальників. В цьому році ФК "Епіцентр" не брав участь в обласному чемпіонаті, хоча вдруге поспіль виграв Кубок області з футболу, здолавши у фіналі ФК "Перлина Поділля" (Білогір'я) із рахунком 2:0. Після дисятирічної перерви знаковою подією стала участь дунаєвецької команди у розіграші Чемпіонату України з футболу серед аматорів. Протягом першої половини регулярної першості, яка проходила у форматі групових змагань, команда експерементувала зі складом, та тривалий час не могла здобути першу перемогу. Під час міжсезоння клуб підсилився одразу кількома гравцями, зокрема бразильським нападником - Барбоза да Сілвою. Зміни у складі якісно позначились на грі. У підсумку ФК "Епіцентр" завершив регулярний чемпіонат на другій сходинці Групи 1, поступившись лише ОДЕК (Оржів) та отримав право виступати у фінальній частині чемпіонату (плей-оф). Почергово здолавши з рахунком 4:1 ФК "Вовчанськ", а потім ФК "ЛНЗ-Лебедин", впешре у своїй історії "дунаївчани" вийшли до фіналу аматорсього чемпіонату України з футболу, де їх суперником стала досвідчена команда ФК "Вікторія" (Миколаївка).

Фінал 2020-го року видався неймовірним. Матч проходив у Києві на стадіоні НТК ім. Баннікова за порожніх трибун. ФК "Епіцентр" першим відкрив рахунок - на 4-й хвилині відзначився Барбоза да Сілва. За двадцять хвилин після того, Кузьмін відновив рівновагу на табло, але на 31-й хвилині Барбоза да Сілва оформив дубль у цьому матчі. Після перерви команди почергово обмінювались небезпечними моментами, зрештою Кузьмін на 66-й хвилині знові зрівняв рахунок у матчі, а на 89-й хвилині Михайлюк вивів ФК "Вікторія" вперед. Здавалося б вже програний для "Епіцентру" матч врятував Сергій Раца, за мить до фінального свистка арбітра, зрівнявши рахунок на 92-й хвилині. Таким чином основний час протистояння завершився з рахуном 3:3. Протягом двох додаткових таймів команди ще по разу обмінялися голами. Спочатку за суперників на 105-й хвилині відзначився Без'язичний, тому клуб з Дунаївців знову змушений був відігаватися. На 110-й хвилині Руслан Івашко своїм голом зафіксував остаточний рахунок матчу 4:4. На жаль серія пенальті виявилась відверто провальною для "дунаївчан". Після чотирьох спроб з одинадцятиметрової позначки лише удар Барбоза да Сілви став результативним. ФК "Вікторія" стала чемпіоном здолавши ФК "Епіцентр" у серії пенальті із рахунком 3:1. Кращим гравцем матчу у складі команди з Дунаївців було визнано бразильця - Барбоза да Сілву.

Професійна футбольна ліга

30-го серпня 2020-го року ФК "Епіцентр" провів перший офіційний поєдинок у статусі професійного футбольного клубу. У рамках попереднього етапу розіграшу Кубку України з футболу 2020/2021 років, в Дунаївцях на стадіоні "Колос" дунаєвецькі футболісти зустрічалися з львівськими "Карпатами", які через значні фінансові складнощі не змогли дограти попередній сезон у Прем'єр Лізі, зрештою втративши весь основний склад гравців понизились у класі. Матч проходив за помітної переваги ФК "Епіцентр". Зрештою, після численних неточних ударів у бік воріт львів'ян, на 42-й хвилині ударом головою Віталій Бадло оформив історичний перший м'яч дунаєвецької команди у Кубку України та на професійному рівні загалом. На 67-й хвилині дебютант команди - Микола Буй потужним ударом з двадцяти метрів подвоїв перевагу, а завдяки голам на 83-й та 88-й хвилинах і взагалі оформив хет-трик у першому ж матчі за ФК "Епіцентр". Фінальний свисток зафіксував остаточний рахунок 4:0 на користь "дунаївчан".

Протягом кількох перших турів дунаєвецька команда навіть очолювала турнірну таблицю у групі "А" Другої ліги сезону 2020/2021. Зрештою, було зіграно 24 матчі, в яких здобуто 14 перемог, у 4 зустрічах зазнано поразки та 6 матчів завершено внічию. З підсумковими 48 очками, дебютний сезон у професіній футбольній лізі для ФК Епіцент завершився на четвертому місці. Попереду опинились ФК Поділля (57 очків), ФК Ужгород (55 очків) та ФК Діназ (51 очко). Найбільш результативною перемогою на своєму полі стала гра із ФК Карпати (Львів) - 4:0, найбільної домашньої поразки клуб зазнав у останньому турі від земляків з ФК Поділля - 0:3, найбільшу пермогу на виїзді зафіксовано у протистоянні із ФК Волинь-2 (Луцьк) - 1:4, найбільшої поразки на полі суперника зазнано від ФК Ужгород із рахунком 2:0, а найбільш результативною нічиєю став домашній допоєдинок з ФК Буковина (Чернівці), який завершивсяі із рахунком 2:2. Найкращим бомбардиром сезону став Руслан Івашко із 5 голами. Загалом, за підсумками сезону у ворота суперників дунаївчани забили 36 м'ячів та пропустили лише 15, ставши другим за надійністю захистом у своїй групі. Варто зазначити, що у протистоянні із досить стабільними та рівними за класом суперниками "дунаївчани" все ж не змогли виконати завдання на сезон та здобути путівку до Першої ліги.

У літнє міжсезоння у тренерський штаб увійшли Олег Надуда, Володимир Ігнатьєв, Вадим Боженко, а також тренером-консультантом став досвідчений фахівець та колишній гравець національної збірної України - Сергій Нагорняк.

Досягнення

СРСР

Чемпіонат Хмельницької області з футболу

  • Срібний призер: 1961.
  • Бронзовий призер: 1960.

Україна

Чемпіонат Хмельницької області з футболу

Кубок Хмельницької області з футболу

  • Переможець (2 рази): 2019, 2020

Чемпіонат України з футболу серед аматорів

  • Срібний призер (1 раз): 2019/2020.

Стадіон

Перші дунаєвецькі футбольні команди проводили свої матчі на скромному старому міському стадіону, що зараз розташований поблизу центральної площі міста на вулиці Стадіонній. На початку 1990-х років територію старого стадіону місто передало релігійній громаді, в результаті чого на ньому була споруджена каплиця.

стадіон «Колос» (м.Дунаївці, 2017 рік)

У 1962 завдяки зусиллям громади та після успішного виступу місцевих футболістів у чемпіонаті області, побудовано новий спортивний комплекс зі стадіоном, який отримав назву «Колос». В 2015 році здійснено часткову реконструкцію стадіону, встановлені сучасні пластикові сидіння. Місткість стадіону складає приблизно 500 глядацьких місць.

У листопаді 2019 року на стадіоні завершилась кількамісячна реконструкція, яка включала роботи над дренажною системою та монтаж системи поливу. На час реконструкції місцевої футбольної арени «дунаєвчани» були вимушені грати у Чемерівцях і Васильківцях, які вже мали належні стадіони. На наступному етапі очікувалось вдосконалити трибуни, збільшивши їх місткість до тисячі ста глядацьких місць, адже місцева команда планувала отримати професійний статус і стартувати в Другій лізі чемпіонату України.

Протистояння

Головними протистоянням вважаються матчі проти команди смт. Дунаївці (або станція Дунаївці), яка періодично бере участь у розіграшах обласної першості. Так сусіднє з містом Дунаївці однойменне селище було представлене в чемпіонаті області 2011 року ФК «Крила Рад». Варто зазначити, що за підсумками змагань того року опонент ФК «Дунаївці» зайняв вищу позицію в турнірній таблиці Першої ліги (Південної зони). У 2016 році суперник бере учать у турнірах під назвою ФК «Громада» (смт. Дунаївці).

Зважаючи на непостійність лідерських позицій серед учасників чемпіонатів Хмельницької області з футболу, принциповість окремих поєдинків має змінний характер. Але серед найбільш амбіційних супротивників виділяються команди з Хмельницького, Волочиська, Красилова, Старокостянтинова.

Клубна форма

2007—2014
2014—2018
2019—2020

Клубна емблема

З 2014 року в основу емблеми команди покладено Герб міста Дунаївці, а саме - зображення срібного журавля, який стоїть на одній нозі та тримає камінь у друій. Видозміна клубної емблеми з 2019 року, де замість каменя журавель тримає футболього м'яча, додала зображенню спортивного змісту. У 2021 році чорно-біла емблема клубу отримала клубні корольори, де білого журавля зображено на фоні синьо-білих смуг.

Спонсори

Відомі футболісти

Головні тренери

  • Монастирський Володимир Олександрович (1993-2006 роки)
  • Кулик Микола Миколайович (2007-2009 роки)
  • Ігнатьєв Сергій Петрович (2009-2015 роки)
  • Ігнатьєв Володимир Петрович (2015-2019 роки)
  • Бадло Ігор Климентійович (з 2019-2021 роки)
  • Надуда Олег Миколайович (з 2021 року)

Склад команди

Станом на 12 вересня 2021 року відповідно до офіційної заявки на сайті ПФЛ
Позиція Гравець
1 ВР Сергій Чернобай
13 ВР Іван Тюрін
79 ВР Володимир Котелба
2 ЗХ Олександр Жмуйда
4 ЗХ Володимир Сениця
17 ЗХ Микола Павлюк
22 ЗХ Владислав Кравченко
25 ЗХ Сергій Раца
33 ЗХ Олег Ничипоренко
44 ЗХ Євгеній Захарченко
6 ПЗ Віталій Кузів
7 ПЗ Роман Кузів
Позиція Гравець
8 ПЗ Тарас Пліс
10 ПЗ Андрій Беженар
11 ПЗ Ростислав Морозов
15 ПЗ Адріан Пуканич
20 ПЗ Євгеній Немтінов
26 ПЗ Микола Буй
80 ПЗ Арсен Кривобедрий
88 ПЗ Олександр Кіцак
9 НП Руслан Івашко
30 НП Клаудіней Барбоза
77 НП Алішер Якубов

Виступи в чемпіонаті Хмельницької області

Сезон Назва Місце І В Н П ГЗ ГП О Примітки
1960 ФК «Колгоспник» 3 з ? ? ? ? ? ? ? ?
1961 ФК «Колгоспник» 2 з ? ? ? ? ? ? ? ?
1992 ФК «Текстильник» 3 з 8 14 7 2 5 25 17 16 Південна зона
1992/1993 ФК «Тернава» 4 з 14 26 14 5 7 48 44 33
1993(Осінь) ФК «Нива-Текстильник» 13 з 14 26 3 2 21 17 65 8
1994 ФК «Нива-Текстильник» 1 з 10 18 12 4 2 48 18 28
1995 ФК «Нива-Текстильник» 5 з 12 22 12 0 10 40 31 36
1996 ФК «Нива-Текстильник» 7 з 12 22 11 3 8 48 35 36
1997 ФК «Нива-Текстильник» 5 з 8 14 7 2 5 24 17 23
1998 ФК «Нива-Текстильник» 5 з 8 14 6 3 5 22 21 21
1999 ФК «Нива-Текстильник» 3 з 10 18 10 2 6 33 32 32
2000 ФК «Нива-Текстильник» 2 з 10 18 12 3 3 37 17 39
2001 ФК «Нива-Текстильник» 3 з 9 16 13 1 2 37 19 30
2002 ФК «Нива-Текстильник» ? з ? ? ? ? ? ? ? ?
2003 ФК «Нива-Текстильник» 4 з 11 20 11 5 4 30 19 38
2004 ФК «Нива-Текстильник» 1 з 10 18 14 2 2 34 10 44
2005 ФК «Нива-Текстильник» 7 з 12 22 10 1 11 23 30 31
2006 ФК «Нива-Текстильник» 6 з 10 16 6 2 8 27 28 20
2007 ФК «ІНАПіК» 2 з 10 18 14 3 1 38 19 45
2008 ФК «ІНАПіК» 2 з 10 18 11 2 5 33 17 35
2009 ФК «Верест-ІНАПіК» 2 з 8 14 10 1 3 17 6 31
2010 ФК «Верест-ІНАПіК» 6 з 10 18 11 0 7 15 25 20
2011 ФК «Верест-ІНАПіК» 7 з 10 18 6 3 9 26 36 21 Перша Ліга (Південна зона)
2012 ФК «Верест-ІНАПіК» Не брав участь
2013 ФК «Верест-ІНАПіК» Не брав участь
2014 ФК «Дунаївці» 4 з 9 18 11 2 5 35 20 35
2015 ФК «Дунаївці» 4 з 8 14 5 3 6 14 15 18
2016 ФК «Дунаївці» 5 з 11 20 10 3 7 37 31 33
2017 ФК «Дунаївці» 5 з 8 14 6 2 6 17 24 20
2018 ФК «Дунаївці» 4 з 7 12 4 1 7 18 31 13
2019 ФК «Епіцентр» 1 з 10 15 13 2 0 56 6 41

Виступи в Чемпіонаті України з футболу серед аматорів

Сезон Назва Місце І В Н П ГЗ ГП О Примітки
1997/1998 ФК «Колос-Текстильник» 8 з 8 14 0 1 13 4 25 1
1998/1999 ФК «Нива-Текстильник» 4 з 9 16 8 1 7 24 19 25
1999 ФК «Нива-Текстильник» - - - - - - - - знята зі змагань
2001 ФК «Нива-Текстильник» 3 з 4 6 2 1 3 3 12 7
ФК «Нива-Текстильник» 5 з 6 10 2 2 6 5 7 8
2008 ФК «ПТП ІНАПіК» 4 з 5 8 2 3 3 15 16 9
2009 ФК «Верест-ІНАПіК» 5 з 5 8 0 1 7 4 25 1
2010 ФК «Верест-ІНАПіК» 4 з 5 8 1 0 7 4 18 3
2019/2020 ФК «Епіцентр» 2 з 10 18 12 3 3 36 20 39 груповий етап
2019/2020 ФК «Епіцентр» 2 3 2 1 0 12 6 плей оф

Виступи в Професійній футбольній лізі Чемпіонату України

Сезон Назва Місце І В Н П ГЗ ГП О Ліга
2020/2021 ФК «Епіцентр» 4 з 13 26 14 6 4 36 15 48 Друга ліга (Група "А")
2021/2022 ФК «Епіцентр» Друга ліга (Група "А")

Див. також

Посилання

  1. «Епіцентр» (Дунаївці). Архів оригіналу за 3 червня 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.