Ефективна процентна ставка
Ефективна процентна ставка — процентна ставка, яку інвестор, вкладник або позикодавець отримує (або розраховує отримати) після інфляції. Формально може бути описана рівнянням Фішера, яке вказує на те, що реальна процентна ставка є приблизно номінальною процентною ставкою за вирахуванням ставки інфляції.
Якщо, наприклад, інвестору вдалося зафіксувати процентну ставку в розмірі 5% на наступний рік і очікуване зростання цін — 2%, він розраховував би отримати ефективну процентну ставку в розмірі 3%.[1] Очікувана ефективна процентна ставка не є одиничним числом, оскільки різні інвестори мають різні очікування щодо майбутньої інфляції. Зважаючи на те, що рівень інфляції протягом позики спочатку не відомий, коливання інфляції є ризиком, як для кредитора, так і для позичальника.
У випадку контрактів, в умовах яких зазначено номінальну процентну ставку, ефективна процентна ставка відома лише наприкінці періоду позики, виходячи з реалізованої ставки інфляції; це називається ефективною процентною ставкою за попередньою посадою. З моменту запровадження облігацій, індексованих інфляцією, ефективні процентні ставки стали помітними.[2]
Джерела
- Marc Levinson, 2006, "Guide to Financial Markets", The Economist, сторінка 24
- FRB: Speech with Slideshow--Bernanke, Long-Term Interest Rates--March 1, 2013. www.federalreserve.gov (англійською). Процитовано 07 березня 2017.