Жан де Жуанвіль

Жан Жуанві́ль (фр. Jean de Joinville; 1223, замок Жуанвіль — 24 січня 1317, там само) — французький середньовічний історик, біограф Святого Людовика.

Жан де Жуанвіль
фр. Jean de Joinville
Народився 1224[1][2][…]
невідомо
Помер 24 грудня 1317[3][4][…]
невідомо
Країна  Франція[5]
Діяльність історик, письменник, феодал, біограф
Рід House of Joinvilled[3]
Батько Simon of Joinvilled[3]
Мати Beatrice of Auxonned[3]
Брати, сестри Geoffrey of Joinvilled[3] і Simon de Joinvilled[6]
У шлюбі з Alix of Grandpréd[3] і Alix of Reyneld[3]
Діти Anselm de Joinvilled[3], Alix of Joinvilled і André de Joinville, Seigneur de Bonney et de Beaupred[7]

 Жан де Жуанвіль у Вікісховищі

Біографія

Жуанвіль був вихідцем зі знатної шампанською сім'ї. Поступив на службу до короля Тібо IV Наваррського, графу шампанському, і був у нього сенешалем; приєднався до сьомого хрестового походу, що вживається в 1245 Людовіком IX. Для покриття витрат на озброєння Жуанвіль заклав частину своїх маєтків; на острові Кіпр, куди вони пристали, Жуанвіль вчинив зі своєю маленькою армією на службу до короля. Хоробро бився; в 1250 році разом з королем потрапив в полон до мамелюків під Мансуром (Єгипет); брав участь у переговорах з ворогом, організував збір необхідного для звільнення викупу серед тамплієрів; підтримував короля в скрутні хвилини — зокрема, після загибелі його брата, Роберта д'Артуа. Саме за порадою Жуанвіля і всупереч думці інших своїх наближених монарх на кілька років затримався на Святій землі.

Творчість

Життєпис Святого Людовіка Його «Книга благочестивих висловів і добрих діянь нашого святого короля Людовика» (Livre des saintes paroles et des bons faiz nostre roy saint Looys) — один зі найвизначніших творів історичної літератури французького середньовіччя. Книга написана на замовлення Іоанни Наваррської, яка припадала монарху внучатою племінницею; проте в рік її смерті (1305) робота над книгою ще не була завершена. Швидше за все, створювалася між 1305 і 1309 роками. Забезпечена присвятою синові Іоанни Наваррської, Людовику сварлива. Складається з 149 глав, додатково поділених на параграфи (всього 769). Перша частина книги присвячена благочестивим сказанням від монарха, історії його життя і правління; особливий акцент зроблений на епізоді хвороби Людовика і про прийняте ним рішення відправитися в хрестовий похід (+1244). Друга частина розповідає про заморські походах і носить більш точний і детальний характер (особливо цікава замальовка про побут бедуїнів).

Книга Жуанвіля не є байдужою хронікою подій; їй бракує властивою Віллардуен строгості викладу; у книзі зустрічаються повтори, вона насичена авторськими відступами і міркуваннями. Параграфи 119—666 нагадують мемуари, оповідають про події, в яких брав участь сам Жуанвиль (вони не обов'язково пов'язані з монархом). Відомості щодо смерті короля наведені зі слів очевидця, П'єра Алансонского, одного з синів Людовика. Оповідання завершує розповідь про беатифікацію монарха в 1298 році і про сновидіння, в якому покійний Святий Людовик явився Жуанвілю. Книга була написана в період, коли культ Святого Людовіка вже цілком склався; вісімдесятирічний Жуанвіль вважав за необхідне своїм твором зміцнити його.

Ось як описує Жан де Жуанвіль, хронікер сьомого хрестового походу, здійсненого французьким королем Людовиком IX у 1248—1254 рр., дію «грецького вогню»: «…Його снаряд величезний, як посудина для оцту, і хвіст, що тягнеться позаду, схожий на гігантський спис. Політ його супроводжувався страшним шумом, подібним до грому небесного. „Грецький вогонь“ у повітрі був подібний до дракона, що летить у небі. Од нього виходило таке яскраве світло, що, здавалося, над табором зійшло сонце. Причиною того були величезна вогненна маса і блиск, що знаходились у ньому».

Примітки

  1. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. SNAC — 2010.
  3. Cawley C. Medieval Lands: A prosopography of medieval European noble and royal families
  4. Encyclopædia Britannica
  5. LIBRIS — 2018.
  6. Cawley C. Medieval Lands: A prosopography of medieval European noble and royal families
  7. Pas L. v. Genealogics — 2003. — ed. size: 683713

Джерела

Література

  • Cristian Bratu, «Je, aucteur de ce livre: Authorial Persona and Authority in French Medieval Histories and Chronicles.» In Authorities in the Middle Ages. Influence, Legitimacy and Power in Medieval Society. Sini Kangas, Mia Korpiola, and Tuija Ainonen, eds. (Berlin/New York: De Gruyter, 2013): 183—204.
  • Cristian Bratu, «Clerc, Chevalier, Aucteur: The Authorial Personae of French Medieval Historians from the 12th to the 15th centuries.» In Authority and Gender in Medieval and Renaissance Chronicles. Juliana Dresvina and Nicholas Sparks, eds. (Newcastle upon Tyne: Cambridge Scholars Publishing, 2012): 231—259.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.