Жан де Нотрдам

Жан де Нотрдам (Jean de Nostredame, нар. 1507, Сен-Ремі-де-Прованспом. 1576/7) провансальський історик і письменник; молодший брат лікаря і астролога Мішеля де Нотрдама (Нострадамуса).

Жан де Нотрдам
фр. Jean de Nostredame
Народився 1522
Сен-Ремі-де-Прованс
Помер 1576
Країна  Франція
Діяльність письменник, поет, історик
Знання мов середньофранцузька[1]
Батько Jaume de Nostredamed
Брати, сестри Нострадамус

Творчість

Жан де Нотрдам походив з єврейської родини, яка до 1502 року під загрозою примусового вигнання з Провансу і відлучення від професій була вимушена перейти у католицтво. Подібно батьку Жан став нотаріусом і протягом багатьох років обіймав високу посаду прокурора окружної судової палати в Екс-ан-Провансі. У його літературній творчості знайшли відображення любов до Провансу, пильний інтерес до історії, зосередження якого становила ненависть до тиранії, і захоплення містифікаціями.

Головним твором Нотрадама є збірка біографій трубадурів «Життєписи давніх і найславетніших провансальських піїтів», яка вийшла друком в 1575 році в Ліоні[2]. Метою цього твору було відновлення колишньої слави провансальських поетів, які на своїй батьківщині в часи Нотрдама були майже забуті, а також провансальської мови, яка через політику абсолютизму на Півдні Франції перебувала в занепаді. В збірці присутня певна частка історичної правди, хоча загалом дослідниками вона вважається у більшості вигаданою. Посилаючись на ніби знайдені ним рукописи вчених монахів, Нотрдам до відомостей зі справжніх джерел, у тому числі класичних життєписів трубадурів, додає вигадки цілком фантастичні.

Серед інших його творів:

  • Вигадане «Житіє св. Ерментера»;
  • Провансальсько-французький словник;
  • Вірші провансальською мовою;
  • Історична праця «Хроніка Провансу».

«Хроніка Провансу» була завершена його племінником Сезаром де Нотрдамом, сином Мішеля де Нотрдама.

Примітки

  1. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. Збірка написана французькою мовою, її повна назва: фр. Les vies des plus célèbres et anciens Poètes provensaux, qui ont floury du temps des comtes de Provence. У тому ж 1575 році був виданий єдиний італійський переклад. Через критику XIX ст. твір набув репутації «підробки», тому його мало досліджували і майже не перекладали. У 1993 році збірка Жана де Нотрадама вийшла у перекладі російською мовою (Жизнеописания трубадуров. Жан де Нострдам. Жизнеописания древних и наиславнейших провансальских пиитов, во времена графов провансских процветших. М.: Наука, 1993)

Див. також

Література

  • Boase, Roger (1977). The Origin and Meaning of Courtly Love: A Critical Study of European Scholarship. Manchester: Manchester University Press. ISBN 0-87471-950-X.
  • Жизнеописания трубадуров. М. Наука. 1993
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.