Жеода

Жеода (Грецькою γεώδης - ge-ōdēs, "землеподібний",англ. geode, bug hole, crystal cave, нім. Geode, Sekretion) - округле або овальне мінеральне утворення, що виникло внаслідок заповнення пустот в гірській породі мінеральною речовиною, яка відкладається від периферії до центру. Розміри жеоди в поперечнику становлять до 1 м і більше.

Внутрішній та зовнішній вигляд жеоди.

Розрізняють агатові, кварцові, халцедонові, кальцитові, баритові, целестинові та інші жеоди.

Структура жеоди

У жеодах мінеральна речовина відкладається по та інші жеоди.ід стінок до центру, а в разі ритмічності процесів надходження мінеральної речовини утворюються концентричні зональні шари (наприклад, в агатах) або нашаровуються одна на іншу друзові кірки. Поверхня внутрішньої порожнини жеоди може бути утворена кристалами, ниркоподібною кіркою, сталактитоподобними натіканнями і іншими мінеральними агрегатами. Найбільші жеоди можуть досягати в діаметрі більше 1 м. Маленькі жеоди називаються мигдалинами (мінімальна величина - менше 1 см).

Особливо часто зустрічаються жеоди, що складаються з мінералів групи кварцу.

Див. також

Посилання і література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.