Жінка з тропічним фруктом

«Жінка з тропічним фруктом» (фр. Où vas-tu?) — картина французького художника Поля Гогена, створена в перший період перебування на острові Таїті.

«Жінка з тропічним фруктом»
фр. Où vas-tu?
Творець: Поль Гоген
Час створення: 1893 рік
Розміри: 92.5 × 73.5 см
Висота: 92,5 см
Ширина: 73,5 см
Матеріал: олія на полотні
Зберігається: Санкт-Петербург, Росія
Музей: Ермітаж
 «Жінка з тропічним фруктом»
у Вікісховищі

Опис твору

Наближеною до глядачів є молода жінка з квіткою в простій зачісці. Вона утримує плід манго зеленувато-жовтого забарвлення, як первісно вважали. Детальний розгляд фрукта змінив висновки і було визнано, що це не манго, а малий глек для питної води, створений з висушеного гарбуза. Жінка чи то збиралась піти за водою, чи то вже обережно несе висушеного гарбуза з водою. Позаду постаті жінки з глеком — галявина, облямована деревами. На галявині видно ще двох жінок, що уважно вдивляються в бік глядачів. Неглибоку перспективу картини затуляють дві хижки місцевих мешканців, криті чи то пальмовим листям, чи то довгим і пожовклим листям тропічних трав. Пейзажне оточення передано художником досить умовно, особливо в колориті.

Назва і датування

Картина безсюжетна і без активних рухів персонажів. В ній переважають декоративні якості. Це екзотичне для паризьких буржуа зображення мешканки далеких тропічних морів — без косметики, без капелюшка за останннью модою, без турнюра і надто сміливо оголеної, вона — топлес. Підпис художника ліворуч унизу. Аби збільшити екзотичність простої за композицією картини, художник використав таїтянську мову і написав «Куди ти йдеш ?» Художник і надалі продовжив цю практику і надавав запитувальні назви великій кількості власних картин як таїтянського, так і маорійського періодів творчості.

Дослідники сперечаються щодо датування картини 1893 роком і наполягають, що вона створена 1892 року. А підпис і дату Поль Гоген міг поставити пізніше. Датування 1893 роком більш традиційне і йде за написом на картині.

Історія побутування картини (провенанс)

Існує два вріанти картини. Ранній варіант зберігається у Державній галереї Штутгарта, Німеччина.

Інший варіант картини 1908 року придбав багатий купець із Москви Морозов Іван Абрамович (1871–1921) у відомого в Парижі торговця картинами (маршана) Амбруаза Воллара.

Після більшовицького перевороту 1917 року картинна галерея і палац Морозова були націоналізовні. Після Другої світової війни полотно Поля Гогена «Жінка з тропічним фруктом» передане в Державний Ермітаж.

Див. також

Примітки

    Джерела

    • картина на офіційному сайті Ермітажу.
    • Перрюшо, Анри. Гоген. — М.: Искусство, 1979. — С. 317. — 320 с. — (Жизнь в искусстве)
    • Балановская, Татьяна. Гоген и таитянская Ева (рус.) // Пассаж: интернет-портал.
    • Воронихина, Л. Н. Государственный Эрмитаж. — М.: Искусство, 1992. — С. 310. — 399 с.
    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.