Жінки в Чорногорії

Жінки в Чорногорії грають важливу роль в житті суспільства. У сучасному суспільстві спостерігається більш шанобливе ставлення до жінок порівняно з ситуацією вікової давнини[1].

Ярослав Чермак. «Чорногорки». 1865 рік

Історія

Один з найраніших описів ролі жінок у чорногорському суспільстві давала газета The New York Times 5 листопада 1880 року, іронічно відзначаючи, що хоча жінки і чоловіки ділять роботу в полі порівну, при цьому при переходах жінка сама несе всі речі, які зібрав чоловік. Жінки, за словами тієї ж газети, вели домашнє господарство, займалися в'язанням і прядінням[2]. Нідерландський письменник Генрі ван дер Мандере ще більш критично оцінював роль жінки в чорногорському суспільстві: він стверджував, що дружина фактично безправна і зобов'язана тільки нести поклажу слідом за чоловіком, а донька зобов'язана підкорятися волі батька; порівнював жінку з рабом і тягловою твариною, якій не дозволялося сидіти за одним столом з чоловіками; краса ж чорногорських дівчат танула, коли вони ставали дружинами. За словами антрополога Зорки Милич, ставлення до жінки залежало також від того, скільки у неї синів і дочок: повагою користувалися жінки, в яких було багато синів[3].

Ситуація змінилася після народно-визвольної війни в Югославії, коли жінкам надали право на отримання середньої та вищої освіти, участі в суспільно-політичному житті тощо, але при цьому серед представників старшого покоління все залишались переконання, що жінка зобов'язана в першу чергу дбати про господарство і дітей[3]

Роль жінок у суспільстві

Жінки Чорногорії вважаються одними з найвищих у світі (середній зріст 171 см)[1]. У рейтингу фертильності (числа дітей на одну жінку), за даними Світового банку, від 2002 до 2010 року спостерігалося зниження (з 1,77 у 2002 році до 1,66 у 2010 році). Згідно з сучасним законодавством Чорногорії, чоловіки і жінки рівні у правах. Також всі жінки, незалежно від віку, зобов'язані мати однакові права і можливості у всіх сферах життя, відповідно до Національного плану щодо досягнення статевої рівності; їм гарантується захист від насильства (зокрема й сексуального)[4].

Залежно від регіону, жінки можуть проживати як у консервативній патріархальній частині чорногірського суспільства, так і в більш сучасному, матріархальному. В сім'ї, як правило, главою є саме чоловік, а жінка допомагає йому вести господарство. За словами телеканалу «Аль-Джазіра», в старовину в чорногорському суспільстві народження доньки не завжди віталося, оскільки рід повинен був продовжувати син, внаслідок чого почалися аборти, які мають місце і по сей день. Консервативні кола, проте, борються проти подібних дій, вводячи соціальну рекламу із закликами заборонити аборти[5].

Знамениті чорногорки

  • Олена Чорногорська (1873—1852), принцеса Чорногорії, в шлюбі з Віктором Еммануїлом III — королева Італії.
  • Дівна Векович (1886—1944), перша жінка-лікар у Чорногорії і перекладачка (автор перекладу французькою поеми «Гірський вінець» авторства Петра II Негоша-Петровича і віршів Йована Йовановича-Змая)[6].
  • Вісім жінок відзначено званням Народних героїв Югославії завдяки внеску в перемогу над фашизмом у народно-визвольній війні Югославії:
    • Джина Врбиця
    • Милиця Вучинич
    • Єлиця Машкович
    • Вукиця Митрович
    • Вукосава Мичунович
    • Добрила Ойданич
    • Любиця Попович
    • Єлена Четкович
  • Саня Дам'янович (нар. 1976), фізикиня-ядерниця, докторка філософії з фізики, міністерка освіти від 2016 року

Примітки

  1. Montenegrin people. PANACOMP. Процитовано 18 листопада 2013.
  2. THE WOMEN OF MONTENEGRO.. Correspondence of the London Standard. The New York Times. Процитовано 18 листопада 2013.
  3. WOMEN OF MONTENEGRO (англ.)
  4. Montenegro commits to implementing national plan and law towards equality in all areas (англ.)
  5. Girls unwanted: 'This is not a country for women' (англ.)
  6. Martinović M. and Jokanović V. Divna Veković (1886-1944)--the first woman physician in Montenegro // Med Pregl : journal. P. 391—393.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.