Зарайський кремль

Зара́йський кремль — пам'ятка архітектури міста Зарайська Московської області РФ.

Зарайський кремль

54°45′23″ пн. ш. 38°52′09″ сх. д.
Країна  Росія
Розташування Зарайськ
Тип кремль (фортеця)
Дата заснування 1528

Зарайський кремль
Зарайський кремль (Росія)
 Медіафайли у Вікісховищі

Розташування

Кремль знаходиться на плато у місці злиття річок Монастиря та Осетра та займає південно-західний кут Острога, який колись його оточував. Він є одним з найкомпактніших кремлів, що зберігся — його площа складає 2,3 гектара.

Опис

Являє собою чіткий чотирикутник орієнтований за сторонами світу, по кутах розташовано чотири багатогранні башти, по центру кожної сторони, окрім східної розташовано 3 чотирикутні проїзні башти. У східній стіні для зручності доступу до міста були пробиті ворота — саме вони є основним в'їздом досі. Фортеця складена з цегли і ззовні облицьована білим каменем на 2/3 висоті стін та 3/5 висоти башт. Товщина фортечних стін складає 3 метри, висота — 9 метрів.

Історія

Збудований у 15281531 за розпорядженням московського князя Василія ІІІ, однак при цьому він добре зберігся. Будівництво кремля здійснювалось під керівництвом італійського інженера-архітектора Алевіза Фрязіна.

Кілька разів кремль безуспішно пробували захопити кримські татари: в 1533, 1541, 1544, 1570, 1591 роках.

У 1608 місто зайнято польсько-литовськими військами під керівництвом Лісовського. У 1610 воєводою Зарайська призначений Дмитро Пожарський. З часом Зарайський кремль втратив своє оборонне значення.

У травні 1943 на території кремля формувалась сьома штурмова інженерно-саперна бригада.

Споруди

На території кремля знаходиться ряд споруд серед яких п'ятишатровий безстовпний Микольський собор (1681) [1], Собор Усікновення Глави Івана Предтечі (19011904), недільна школа з хрестильним храмом Серафима Саровського

Башти

  • Микольська башта — у ній знаходиться центральний вхід у Зарайський кремль.
  • Караульна башта
  • Егор'євська башта
  • Тайницька башта
  • Спаська башта
  • Наугольна башта
  • Казенна башта

Святині

Ікона Миколи Зарайського

Музей

Троїцька церква (17761788) — у її будівлі ще з 1930-х років розташовано Зарайський історико-художній музей. У його колекції знаходяться скульптури, живопис, ужиткового і декоративного мистецтва, графіки Росії, Японії, Західної Європи, Китаю, роботи І.Репіна, Л.Бакста. У музеї є зразки російських та західноєвропейських меблів 17 — початку 20 століття. Будинок-музей скульптура А. С. Голубкіної [2]

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.