За байраком байрак…

«За байраком байрак…» — вірш Тараса Шевченка з циклу «В казематі» у якому поет осуджував гетьманів II-ї половини XVII ст., на кшталт П. Дорошенка і Ю.Хмельницького, які допомагали своїм іноземним союзникам: як-то туркам і татарам, брати в полон українське населення.

Історія

Написаний у казематі «Третього відділу» між 17.IV і 19.V 1847. Текст записано в окремому автографі циклу «В казематі» . Поет переписав цей твір до «Малої книжки» . Вперше надруковано в «Кобзарі» (СПБ, 1867).

Жанр та будова

Написаний чотирма ямбами . Віршеві притаманні мотиви, образи і настрої романтичної балади: посмертна кара за гріх, образ козацької могили, мрець, який встає вночі з могили, таємничість, жах і журба.

Історична основа твору

Твір продовжує тему критичного осмислення історії України, розпочату в посланні «/ мертвим, і живим…». В основу твору лягли події періоду Руїни . Не називаючи істор. імен, Шевченко осудив гетьманів 2-ї пол. 17 ст. типу П. Дорошенка І Виговського і Ю.Хмельницького, які допомагали туркам і татарам брати в полон українське населення. Історичні відомості про це Шевченко міг запозичити з козацьких літописів, «Історії Русів», праць Д. Бантиша-Каменського й М. Маркевича та з історичних пісень.

Вплив твору на культуру
Зовнішні відеофайли
С. Людкевич «За байраком байрак» (соло - В. Чібісов, ф-но - Наталя Куриляк)
Б. Лятошиншський «За байраком байрак», Камерний хор «Київ»
Кому вниз «За байраком байрак»


Став українською народною піснею . Музику до твору писали І. Левицький, Б. Лятошинський (тв. 48 № 5, для хору a capella), С. Людкевич (для голосу і фортепіано). «За байраком байрак» є четветою піснею в четветому альбомі групи Кому Вниз, який був презентований 9 березня 2014 року та був присвячений 200-річниці з дня народження Тараса Шевченка. Кіностудія «Укранімафільм» спільно зі студією «Барабан» екранізували вірш в серіалі в стилі зомбі-хоррора. Всього в серіалі має бути 12 серій. Режисером мультфільму є Богдан Шевченко, автором сценарію — Максим Прасолов. Композитором виступив Антон Байбаков, аніматором та супервайзером зі спецефектів — Дмитро Луценко .

Текст

За байраком байрак.

А там степ та могила.

Із могили козак

Встає сивий, похилий.

Встає сам уночі, Іде в степ, а йдучи

Співа, сумно співає: «Наносили землі

Та й додому пішли, І ніхто не згадає.

Нас тут триста, як скло, Товариства лягло!

І земля не приймає.

Як запродав гетьман

У ярмо християн, Нас послав поганяти

По своїй по землі

Свою кров розлили

І зарізали брата.

Крові брата впились

І отут полягли

У могилі заклятій».

Та й замовк, зажуривсь

І на спис похиливсь, Став на самій могилі.

На Дніпро позирав, Тяжко плакав, ридав, Сині хвилі голосили.

З-за Дніпра із села

Руна гаєм гула, Треті півні співали.

Провалився козак, Стрепенувся байрак, А могила застогнала.

Джерела

За байраком байрак… — Тарас Шевченко, УкрЛіб: Українська Бібліотека

З'явився ролик мультфільму «Кобзар 2015», створеного за мотивами поезії Шевченка — новини ZIK.UA

http://litopys.org.ua/shevchenko/slovn16.htm

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.