Значення поясів Кіокушин

Молодші учнівські пояси Кіокушинкай карате

Білий пояс

Білий пояс-рівень чистоти і потенціалу

Білий, як і чорний колір, рідко зустрічається в природі у чистій формі, білий відбиває всі світлові хвилі і не поглинає ніяких і має у собі усі хвилі світлового спектра, таким чином білий символізує потенціал нового студента в досягнення інших ступенів. Все, про що ви мрієте, все на що сподіваєтесь, вже сховано всередині вас, а тренування все виведуть на зовні.

Білий — це символ чистоти. Серце студента з білим поясом повне надії і чистоти. Але з першим тренуванням безумовність білого пояса пропадає, тому дороги назад вже нема.

Оранжевий пояс

(10-й і 9-й кю)

Оранжевий — символізує елемент землі. Через декілька місяців серйозних тренувань, пояс нового студента стає брудним, злегка темнішим. На цей момент студент готується до екзамену на оранжевий пояс. У міру наближення екзамену, головна мета має бути сконцентрована на розумінні фізичної основи карате. Це розуміння приходить через практику концентрації в стійках, стабільності  — зенкуцу-дачі, санчін-дачі — і через контроль тіла, направленого на правильність виконання рухів у цих стійках.

Також студент, який готується на оранжевий пояс, мусить добре вивчити етикет і процедуру доджо(залу), на яких базуються тренування і життя каратека.

Голубий пояс

(8-й і 7-й кю)

Голубий пояс — рівень змін, здібності до пристосування. Після періоду укріплення знань на рівні розуміння боєць готується до екзамену на 8 кю або голубий пояс. В Японії цей рівень відомий під назвою «ступінь кольору води». Цей колір — символ елемента Води. Голубий колір нагадує студенту про мінливість елемента води.

Одним із сильних елементів голубого поясу має бути гнучкість (фізична і розумова), тому він інтенсивно працює над тим, щоб встановити навички покращення гнучкості через розтяжку. Він також вчиться пристосовуватись, перемагаючи втому. Це все, об'єднуючи з фізичною підготовкою, знаннями оранжевого ступеня, розвиває координацію, навчаючись контролювати баланс і техніку у будь-який час.

Ступінь Пояс
10 кю Помаранчевий пояс
9 кю Помаранчевий пояс зі срібною смужкою
8 кю Синій пояс
7 кю Синій пояс зі срібною смужкою
6 кю Жовтий пояс
5 кю Жовтий пояс зі срібною смужкою
4 кю Зелений пояс
3 кю Зелений пояс зі срібною смужкою
2 кю Коричневий пояс
1 кю Коричневий пояс зі срібною смужкою
1—10 дан Чорний пояс з 1—10 золотими полосками

Жовтий пояс

(6-й і 5-й кю)

Жовтий колір є колір елемента Вогню. До жовтого поясу студент концентрувався суто на фізичній майстерності — баланс, стійкість, координація, загальна технічна здібність. Жовтий пояс потребує від студента серйозного обдумування не тільки фізичної підготовки, але також психологічних аспектів тренувань, таких як: сприйняття, усвідомлення, утвердження сили волі. Дух Елемента Вогню оживляє нас і змушує усвідомити фізичну силу волі в карате, навчитись використовувати свій інтелект при координації базових фізичних понять карате. Студент стає більш впевненим у своїх можливостях, які ростуть, і впевненішим у своїх діях. Він удосконалює свої знання карате і вчиться виконувати всі рухи багаторазово і правильно. Це дуже важливо на цьому рівні, бо якщо не звертати великої уваги на технічну точність у підготовці, то потім можуть виникнути серйозні ускладнення у прогресивному русі до вищих ступенів.

Старші учнівські пояси

Зелений пояс

(4-й і 3-й кю)

Зелений пояс — рівень зрілості, мудрості й любові. Його можна отримати, змішуючи жовтий (елемент вогню) і блакитний (елемент води). Рівень зеленого поясу — це точка відліку, це перший рівень старших поясів.

Майбутній власник зеленого поясу вчиться приймати людей такими, як вони є, розуміючи, що очима не побачиш всього, що є в основі речей. Таким чином, стаючи більш уважним до інших, особистість стає збалансованою. Зелений пояс свідчить, що сила без мудрості і співчуття стає руйнівною, небезпечною і жорстокою. Масутацу Ояма говорив: «Сила без справедливості — це насилля, справедливість без сили — немічність».

Студент на цьому рівні пізнає істинний зміст любові до інших. Людина карате не має бути байдужим до долі і стану людей.

Тренування на цьому рівні стають більш серйозними, приділяється увага правильному диханню. Володар зеленого поясу старається розвинути безстрашність у спарингу, прагнення оволодіти спокоєм, який вводить в оману противника.

Коричневий пояс

(2-й і 1-й кю)

Коричневий пояс — це дуже важливий рівень і до тренувань на цей пояс треба підходити  серйозно, відповідально і зріло. До цього часу студент повинен бути дуже сильним і спокійним при виконанні техніки, при цьому має прагнути досягти ще вищого рівня майстерності. В спарингу необхідно розвивати уміння контролювати противника завдяки відчуттю часу і відстані.

Творчість стає найбільш продуктивною тому що коричневий пояс легко розвиває свої власні технічні варіанти, спираючись на психофізичні основи карате.

До цього рівня студент вже має навчитися контролювати негативні розумові риси, які властиві особистості — це злість, жаль до себе, ревність, заздрість (негативні риси оранжевого поясу), гордість, упадок духу, невігластво (негативні риси голубого поясу), перебільшення, мстивість, нещирість (негативні риси жовтого поясу), скупість, оман, зрада (негативні риси рівня зеленого пояса). Ви мусите робити крок за кроком вперед, щоб контролювати свою особистість, кожен раз, повертаючи голову назад, дивитись на себе, щоб переконатись, що ви контролюєте себе і склад свого розуму.

Дуже часто каратека стає самозадоволеним на рівні коричневого поясу, задоволеним тим, що знаходиться на вершині молодших ступенів. Така Людина не готова прийняти виклик юданша, можливо, розуміючи, що зміни в його позиції означатимуть, що він ніколи більше не буде таким, як раніше. Виправдань завжди багато, а справжніх серйозних причин виключно мало. «Вивчення бойового мистецтва — це як підйом на гору по біговій доріжці, яка біжить до низу, зупинився — і тебе знесло» (О. Гончаренко.).

Сфера юданша

Чорний пояс

Чорний пояс

(1—10-й дан)

Крок від коричневого поясу до Чорного — найважливіший у житті каратека. Чорний пояс — це загальна мета багатьох каратека. Його вимоги дуже високі, і багато тих, хто рухається до нього, на якомусь етапі задовольняються нижчим рівнем майстерності, не бажаючи зустрітись із величезними вимогами до юданша.

Усе ж досягнення першого дана — це не кінець шляху, а його новий початок, тому тут нема місця гордості і егоїзму.

Джерела

  1. Методичний посібник СК Канку 2007
  2. Origins of the Karate Rank System
  3. On Minimum Black Belt Requirements
  4. http://kanku.org.ua/articles/theory/skill-degrees/
  5. https://ifk.org.ua/
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.