Кіокушинкай

Кіокушинкай (також: кьокусінкай, кьокушінкай, кіокусінкай, яп. 極真会 Kyokushin-kai, кьокуссін-кай, ''школа (стиль) крайньої правди'') — стиль карате, заснований Масутацу Оямою в 1950-х роках. Кіокушинкай вважається одним із найважчих і жорстких різновидів карате. Стиль Кіокушинкай був створений на противагу безконтактним школам і самому принципу карате без контакту. Демонструючи світу міць реального карате, Кіокушинкай поступово завоював популярність у багатьох країнах, а пізніше ліг в основу ряду інших контактних стилів карате.

Кіокушинкай

Кандзі
СпеціалізаціяУдарна техніка
КонтактПовний контакт
Походження Японія
Заснування1956 рік
ЗасновникиМасутацу Ояма
СтильКарате
ПопередникиГодзю-рю, Шотокан
НаступникиАсіхара канкай, Кудо

Заснування кіокушинкай

Для засновника Кіокушинкай Масутацу Оями сенс усього його подвижницького життя полягав у відродженні карате як воєнного мистецтва. Проголошуючи ідеал будо-карате, Ояма рішуче відділяв усю систему військового виховання і практики від спорту, слідуючи військовим традиціям Японії і духу бусідо.

Масутацу Ояма був незадоволений ефективністю бойових систем, якими він займався. Він пішов у гори, де сам інтенсивно тренувався протягом півтора року. Пізніше здійснив турне по США, де проводив спаринги із боксерами, професійними борцями і просто вуличними бійцями; не задовольняючись цим, він виступав як своєрідний тореадор у боях із биками, убивши трьох і поламавши роги іншим. Почав навчати карате в 1946 році, свою власну систему створив у 1956 році. Наголос робиться більше на бойову ефективність, ніж на оздоровчий аспект або розвиток моральних якостей. Масутацу Ояма говорив про виродження японських і окінавських стилів карате, називаючи їх (у сучасному стані) «танцем карате».

«Найсильніше карате» продемонструвало свою реальну міць насамперед на спортивних татамі, а чемпіонати світу з Кіокушинкай претендували на статус «Олімпійських ігор у карате». Розвиток стилю Кіокушинкай у багатьох країнах виявився пов'язаним зі спортивними організаціями та олімпійським рухом, спортивними єдиноборствами і далекими від виховання воїнів методиками спортивної підготовки.

За півстоліття існування карате Кіокушинкай воно міцно утвердилося серед спортивних єдиноборств, закономірно змінивши і постановку мети, і орієнтацію, і систему підготовки бійців. Наслідком цих змін стали стрімкий розвиток цього виду спорту і вражаючі спортивні досягнення.

Карате Кіокушинкай — надзвичайно видовищний вид спорту. Спортивні поєдинки (куміте) проводяться у повний контакт без захисного спорядження (шоломів, рукавичок чи протекторів). Єдине обмеження — заборона ударів руками в голову. Цілком контактні бої, насичені високими ударами ногами та потужними ударами руками, незмінно привертають до змагань із карате Кіокушинкай увагу великого числа глядачів.

Символи

Ієрогліфічний символ Кіокушинкай

Слово «Кіокуcінкай» складається з трьох ієрогліфів:

Ієрогліфічний символ Кіокушинкай
  • кеку (яп. , межа, край, полюс);
  • сін (яп. , правда, дійсність, реальність, істина);
  • кай (яп. , організація, суспільство, союз).

Як правило, кандзі «Кіокушинкай» зображується в каліграфічному виконанні.

Найбільш часто зустрічається в літературі трактування символу «Кіокушинкай» — союз абсолютної істини, хоча зустрічаються і такі переклади як, наприклад, «суспільство граничної реальності».

Символ Канку

Символ Канку

Символ Канку відбувається з ката Канку-дай. У цій ката руки піднімаються по колу, якби окреслюючи небо, і так формується символ. Точки в Канку представляють пальці і позначають межі або піки. Товсті секції представляють зап'ястя і позначають силу. Центр представляє нескінченність, позначаючи глибину. Символ вписаний в коло і ув'язнений в ньому, що позначає плинність і круговий рух.

За життя засновника Кіокушинкаю було символом Міжнародної Організації Кіокушинкай і асоціювалося з самим стилем Кіокушинкай. Однак з'явилися в середині 90-х років Федерації, розвиваючі Кіокушинкай, мали свої власні символи (наприклад, «велика хвиля» у IFK, «кокоро» у WKO, «вихор» у IBK).

Клятва Кіокушинкай

  • Ми тренуватимемо наші серця і тіла для досягнення твердого та непохитного духу. (яп. 一, 我 々 は 心身 を 練 磨 し 確 固 不 抜 の 心 技 を 極 め る こ と хітоцу, варе варе ва, сінсін о реммасі, какко фубацу но сінґі о ківамеру кото)
  • Ми слідуватимемо істинному змісту шляху воїна, щоб наші почуття завжди були напоготові. (яп. 一, 我 々 は 武 の 真 髄 を 極 め 機 に 発 し 感 に 敏 に な る こ と хітоцу, варе варе ва бу но сіндзуй о ківаме, кі ні хассі, кан ні бін нару кото)
  • З істинним завзяттям ми розвиватимемо в собі дух самовідмови. (яп. 一, 我 々 は 質 実 剛健 を 以 っ て 克己 の 精神 を 涵養 す る こ と хітоцу, варе варе ва сіцудзіцу го:кен о мотте, дзіко но сейсін о канйо: суру кото)
  • Ми дотримуватимемося правил етикету, поважатимемо старших і утримуватимемося від насильства. (яп. 一, 我 々 は 礼節 を 重 ん じ 長 上 を 敬 し 粗暴 の 振 舞 い を 慎 む こ と хітоцу, варе варе ва рейсецу о мондзі, тьо:дзьо: о кейсі, собо: но фурумай о цуцусіму кото)
  • Ми шануватимемо наших богів і ніколи не забудемо справжню чесноту скромності. (яп. 一, 我 々 は 神 仏 を 尊 び 謙 譲 の 美 徳 を 忘 れ ざ る こ と хітоцу, варе варе ва сімбуцу о то:тобі, кендзьо: но бітоку о васуредзару кото)
  • Ми прагнутемо мудрості і силі, не відаючи інших бажань. (яп. 一, 我 々 は 智性 と 体力 と を 向上 さ せ 事 に 望 ん で 過 た ざ る こ と хітоцу, варе варе ва тісей то тайрьоку то о ко:дзьо: сасе, кото ні нодзонде аяматадзару кото)
  • Усе наше життя через карате ми прагнутимемо виконати дійсне призначення шляху Кіокушинкай. 一, 我 々 は 生涯 の 修行 を 空手 の 道 に 通 じ 極 真 の 道 を 全 う す る こ と (яп. хітоцу, варе варе ва сьо:ґай но сюґьо: о карате но міті ні цу:дзі, кьокусін но міті о матто: суру кото)

Кожен рядок закінчується словом «клянусь». Клятва Кіокушинкай видрукувана на останній сторінці кожного будо-паспорта.

Ритуальні поклони

На початку і наприкінці заняття, при вході в додзьо і виході з нього, а також перед кожним куміте виконуються ритуальні поклони, що виражають повагу до вчителя, учнів, тренувального залу і символів Кіокушинкай. Розрізняють такі види ритуальних поклонів:

  • сіндзен ні рей (яп. 神 前 に 礼, уклін «вівтарю» школи, духу карате; дослівно «уклін перед богами»)
  • сіхан ні рей (яп. 師範, уклін сіхану, з 5-го дана і вище)
  • сенсей ні рей (яп. 先生 に 礼, уклін учителю, з 3-го дана і вище)
  • семпай ні рей (яп. 先輩 に 礼, уклін старшому, від сьодан до нідан)
  • отаґай ні рей (яп. お 互 い に 礼, уклін один одному, дослівно: «уклін супернику»).

Система ступенів

Як у більшості бойових мистецтв Японії, в Кіокушинкай розрізняють учнівські (кю) і майстерські (дані) ступеня. У Кіокушинкай десять кю (10-й кю є наймолодшим, 1-й — найстаршим) і десять данів (1-й дан — наймолодший, 10-й — найстарший). Кожному ступеню відповідає пояс (пас) певного кольору — однотонний або з однією чи декількома поперечними смужками, нашитими на правий кінець пояса. Традиційно, данам відповідає чорний пояс. На чорний пояс нашиваються жовті (золоті) смужки, кількість яких — від одного до десяти — відповідає дану (з першого по дев'ятий). Десятому данові відповідає червоний пояс. Як шана пам'яті засновника Кіокушинкай, 10-й дан у Кіокушинкай не присвоюється і навічно закріплений за Оямою.

Система кольорів учнівських поясів (кю) значно відрізняється від системи кольорів поясів в інших бойових мистецтвах і має більш глибоке значення, ніж простий перехід від світлого кольору до більш темного при збільшенні ступеня. Кольори учнівських поясів об'єднані в п'ять груп, що мають один колір, причому на пояс, відповідний більш старшому кю, нашивається смужка кольору більш старшої групи (виняток — пояс 1-го кю має жовту смужку, хоча іноді можна побачити і чорну). Нижче наводиться система кольоровості учнівських поясів з описом сенсу кольору.

- 10 кю (білий або помаранчевий пояс)чистота і незнання - 9 кю (білий або помаранчевий пояс з блакитною смужкою) - 8 кю (блакитний пояс)колір неба при сході Сонця - 7 кю (блакитний пояс з жовтою смужкою) - 6 кю (жовтий пояс)схід сонця - 5 кю (жовтий пояс із зеленою смужкою) - 4 кю (зелений пояс)розквітла квітка - 3 кю (зелений пояс з коричневою смужкою) - 2 кю (коричневий пояс)зрілість - 1 кю (коричневий пояс із золотою смужкою) - 1-9 дан (чорний пояс)мудрість - 10 дан (червоний пояс)

Колір поясів, відповідних 10 і 9 кю в різних організаціях може бути різним. В організаціях, переважно розвинулися з IKO, він помаранчевий, в організаціях, переважно розвинулися з IFK, - білий.

Іспити

Для присвоєння учнівських та майстерень ступенів претенденти повинні здати іспити, які включають тести на знання базової техніки, ката, вправи на силу і витривалість, куміте, тамесіварі. В усній формі може питатися знання теорії та філософії карате.

Для складання іспиту на ту чи іншу ступінь претендент зобов'язаний виконати також і вимоги на всі попередні ступеня. Так, претенденту на 6-й кю потрібно продемонструвати знання техніки, ката і теорії з 10-го по 6-й кю.

Претендент, який успішно склав усі тести, отримує сертифікат з зазначенням захищеної ступеня, запис в будо-паспорт і право носити пояс відповідного кольору.

Існують мінімальні тимчасові інтервали між іспитами, що розрізняються в різних федераціях. Для отримання старших ступенів ці інтервали більше, ніж для отримання молодших. Як правило, на молодші учнівські ступені допускається проводити іспити кожні п'ять-шість місяців, а для здачі іспиту на третій дан повинно пройти не менше півтора-двох років після отримання другого дана. За один іспит можливо привласнення лише одного ступеня, причому ступеня присвоюються в суворій послідовності, пропуск тій чи іншій мірі не допускається. Лише учням, які відмінно склали іспит на 10-й кю може бути дозволена здача іспиту на 9-й, та в доволі рідкісних випадках на 8-ий кю в той же день.

У різних федераціях і школах Кіокушинкай екзаменаційні вимоги на різні ступені розрізняються, часто - значно, тому ступеня, присвоєні в одній федерації, можуть не визнаватися в інших федераціях.

Учнівські та майстерні ступеня присвоюються довічно. Позбавлення мірою може бути пов'язане лише з важким дисциплінарним поступком.

Одним з вищих досягнень і найскладнішим екзаменом в Кіокушинкай вважається проходження тесту 100 боїв - хякунін-куміте.

Номенклатура

  • кохай (яп. 後輩 kōhai, молодший);
  • семпай (яп. 先輩 senpai, старший);
  • сенсей (яп. 先生 sensei, учитель, майстер, що володіє 3—4 даном; у виняткових випадках — також 1—2 дані);
  • сіхан (яп. 師範 shihan, майстер з 5—7 даном);
  • хансі (яп. 範士 hanshi, майстер з 8—9 даном);
  • кантьо: (яп. 官庁 kanchō) майстер-наставник всієї організації;
  • cосай (яп. 総裁 sōsai) шеф, директор всієї організації.

Загальні терміни

  • Куміте - «зустріч рук», спаринг
  • іппон-куміте (яп. 一 本 組 み 手) - навчальний спаринг на один крок
  • Самбон-куміте (яп. 三 本 組 み 手) - навчальний спаринг на три кроки
  • Додзьо - «місце, де шукається шлях», тренувальний зал
  • Ката - «форма», технічний комплекс
  • киай (яп. ​​気 合) - крик, який супроводжує сконцентрований удар
  • Кихон - базова техніка
  • ОСС, оссу (яп. お っ す っ, お っ す) - слово, яке супроводжує всі поклони, а також підтверджує готовність до бою
  • Обі - пояс
  • рей (яп. ) - уклін

Ката

У карате Кіокушинкай вивчаються наступні ката:

  • Тайкьоку 1, 2, 3 - створені Гітін Фунакосі в 1940-х роках для навчання новачків
  • Тайкьоку 1, 2, 3-ура (ті ж ката Тайкёку, тільки основні переміщення виконуються не простим кроком, а з розворотом через спину)
  • Пінан 1, 2, 3, 4, 5 - створені Анко Ітосу шляхом спрощення більш складних китайських форм
  • Пінан 1, 2, 3, 4, 5-ура (ті ж ката Пінан, тільки основні переміщення виконуються не простим кроком, а з розворотом через спину)
  • Сантін - но-ката
  • Янцу
  • Сайха
  • Цуки-но-ката
  • Тенсьо
  • Гекусай-дай
  • Гекусай-се
  • Сейентін
  • Канку-дай
  • Гарю
  • Сейпай
  • Сусі хо

Одяг

Стилем Кіокушинкай, як і багатьма іншими видами східних єдиноборств, займаються в доги (або кейкогі), часто неправильно званим кімоно, що складається зі штанів, куртки вільного крою і пояса. Використовується доги тільки білого кольору, а колір пояса повинен відповідати ступеню займається. Доги для Кіокушинкай дещо відрізняється від традиційного, маючи більш короткі рукава - приблизно до ліктів або трохи нижче. Такий крій часто називають покриємо в стилі Ояма, він так само характерний для стилів, що сталися від Кіокушинкай (Асіхара-карате, Кудо, Сейдокай, Енсіно).

Доги і пояс мають нашивки, що визначаються конкретною федерацією і школою. Але, як правило, для всіх шкіл характерна нашивка у вигляді каліграфії «Кіокшинкай» на лівій стороні грудей.

Кіокушинкай в Європі

Засновником Кіокушинкай в Європі вважається Йон Блюмінг. 2 січня 1962 року Йон Блюмінг за дорученням Масутацу Оями створює першу європейську асоціацію карате, названу NKA (Netherlands Karate Association). Ім'я Йона Блюмінга стає невіддільне від ще молодого європейського карате. Під його керівництвом нова школа швидко набирала силу і популярність. На початку 70-х Йон Блюмінг залишає лідерство в організації своїм учням, а сам створює нову організацію Кіокушин Будокан Карате.

Деякі представники Кіокушинкай

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.