Зрубова гребля
Зру́бова гре́бля,[1][2] також ка́шична гре́бля[3] — дерев'яна (рідше залізобетонна) водопідпірна гідротехнічна споруда, основні елементи якої, що сприймають навантаження, виконують з зрубів, або ка́шиць. Зрубові греблі зазвичай сприймають натиск до 10-15 м (іноді до 20 м).
Будова
Зруб, що також називається ка́шицею, являє собою конструкцію у вигляді ящика, зазвичай зібраного з колод або брусків й заповненого баластом (ґрунт, каміння тощо). Розрізняють при цьому зруби двох типів — суцільної зборки та градкові, або наскрізного типу. Другий тип розповюджений у Америці. Зруби обох типів можуть бути зібрані з окремих залізобетонних брусків.
Дерев'яні зрубові (кашичні) греблі, не дивлячись на обмежений термін служби деревини, дуже економічні, особливо в районах, багатих лісом.
У залізобетонних зрубових гребель напірна і низова частини споруджуються у вигляді суцільних залізобетонних плит. Простір між плитами заповнюється баластом (ґрунт, каміння тощо). У порівнянні з масивною гравітаційною греблею витрата бетону в залізобетонній зрубовій греблі істотно знижується.
Зрубові греблі зводять, як правило, безпосередньо на скельних і щільних нескельних основах, коли неможливо здійснити забивання паль. Якщо ж зруби (кашиці) встановлені на палях, греблю називають пальово-зрубовою.
Галерея
- Велика дерев'яна зрубова гребля на річці Самон-Траут у штаті Мічиган, США. Була затоплена після будівництва у 1901 році більшої залізної греблі. Однак, після руйнації залізної греблі у 1941 році рівень води у водосховищі знизився й дерев'яна гребля знову постала перед очима. Фото 1978 року.
- Зруйнована ділянка невеличкої зрубової дерев'яної греблі у штаті Пенсильванія, США.
- Зруби, або кашиці.
Примітки
- Зрубовий // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Дерев'яна гребля. // Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.
- Плотина. // І. Шелудько, Т. Садовський. Російсько-український словник технічної термінології (проект). — 1928. — С. 253—254.