Зустріч Йоакима і Анни біля Золотих воріт
«Зустріч Йоакима і Анни біля Золотих воріт» — гравюра на дереві Альбрехта Дюрера з серії «Життя Марії», виконана у 1504 році. На ній зображена традиційна сцена зустрічі батьків Діви Марії, Йоакима і Анни, біля Золотих воріт Єрусалиму після того, як Анна дізнається, що вона незабаром народить довгоочікувану дитину. Епізод відсутній в Новому Заповіті, але описаний в Протоєвангелії Якова та інших апокрифах.
«Зустріч Йоакима і Анни …» є однією з 16 гравюр на дереві із серії «Життя Діви Марії» Дюрера, над якою він працював з 1501 по 1511 рік. Це єдина датована робота серії[1]. В «Житті Діви Марії» Марія представлена як посередниця між божественним і земним, проте не позбавлена людських рис. Цілком серія була видана вперше у 1511 році. На звороті кожної гравюри був поміщений латинський текст написаний абатом бенедиктинського монастиря і членом кола інтелектуалів Нюрнберга Бенедиктом Хелідоніусом[2].
Йоаким і Анна були одружені вже двадцять років, проте не мали дітей. Бездітність подружжя вважали знаком того, що вони відторгнуті Богом. На святі посвячення в єрусалимському храмі жертва Йоакима, який вважався проклятим, була відкинута. Йоаким відправився в пустелю на сорок днів посту і покаяння. Тут ангел сповіщає йому, що жертвоприношення прийнято Богом, і скоро у нього буде дочка. В цей час в Назареті Анна підносить молитви в сльозах. Ангел повідомляє Анні про її майбутню вагітність і направляє до міських воріт, де вона побачить чоловіка. Хелідоніус так описує цей момент: «Радісна Анна кинулася в обійми чоловіка, разом вони раділи честі, яка повинна була бути надана їм у вигляді дитини, бо вони знали від небесного посланця про те, що дитина буде царицею, великою на небі і на землі». Зустріч біля Золотих воріт — найпопулярніший сюжет з історії Йоакима і Анни в образотворчому мистецтві Північної Європи XV століття[3].
В цій роботі, як і в багатьох інших своїх творах, Дюрер слідує характерній для епохи раннього Відродження тезі, що картина — як відкрите вікно, через яке глядач бачить світ. Він обрамляє літню пару і свідків події декорованою ренесансною аркою[4]. Поєднання в композиції класичних і сучасних мотивів повинно було зробити твір ближчим і зрозумілішим для аудиторії. На думку критика Л. М. Грейвз, «цим відбиткам вдається пояснити священне, в той же самий час відкрити сцени домашнього, ренесансного життя. Вони — гарна суміш святого і світського. Крім того, гравюри на дереві — форма мистецтва, яка дає простір для уяви і залишає місце для мрії»[5].
Примітки
- Kurth, Dr. Willi. «The complete woodcuts of Albrecht Durer». New York: Arden Book Co, 1935. с. 25
- Albrecht Dürer: master printmaker. Albrecht Dürer, Museum of Fine Arts, Boston Hacker Art Books, 1988 с.295 с. 86
- Дзуффи С. Эпизоды и персонажи Евангелия в произведениях изобразительного искусства. — М. : Омега, 2007. — С. 29—34.
- Shaw-Eagle, Joanna. «Four Exhibits Drawn Together». The Washington Times, 29 July 2000
- Meunier Graves, Laurie. "Dürer's life of the Virgin as social document
Література
- Дзуффи С. Эпизоды и персонажи Евангелия в произведениях изобразительного искусства. — М. : Омега, 2007. — С. 29—34. — ISBN 978-5-465-01501-1.
- Willi K. The complete woodcuts of Albrecht Durer. — New York : Arden Book Co, 1935.