Йоган Альнпек

Йоган (Гануш, Ганс) Альнпек (бл. 15381588) львівський купець німецького походження.часів Речі Посполитої. Засновник роду Алембеків.

Йоган Альнпек
Народився бл. 1538
Фрайбург
Помер 1588
Львів
Підданство Річ Посполита
Національність німець
Суспільний стан купець
Рід Алембеки
У шлюбі з Катарина Шольц
Діти 2 сини

Життєпис

Ймовірно належав до молодшої гілки міського роду нобілів Альнпеків. Його предки та родичі з кінця XV ст. обіймали посади міських радників, бурмістрів та очільників монетного двору міста Фрайбург. На їх гербі було зображено голову орла.

Напевне, був сином Валентина Альнпека і онуком міського радника Ганса (Йогана) Альнпека. Народився у Фрайбургу (Брейзгау) близько 1538 року. Можливо, спочатку діяв разом з братом Зебальдом. Встановив фінансові контакти з німецькими купцями Сілезії, насамперед Бреслау.

У 1567 році слідом за братом Зебальдом перебирається до Львова, де невдовзі отримує міське громадянство. Тоді ж оженився з представницею заможного і впливового роду Шольців.

Ймовірно, й далі торгував із Сілезією, про що свідчить також хірограф (боргове зобов'язання) від 1575 року Франца Веніга з Бреслау на ім'я Альнпека у розмірі 620 флоринів.

Був доволі освіченою людиною, сприяв освіті своїх синів. Інвентар його майна, складений 1585 року, вказує на любов до розкошів, зброї, науки, мистецтва. У ньому згадані численні географічні мапи, гравюри, 64 олійні картини, багата бібліотека у кількості 93 книг (складалася з німецьких манускриптів на пергаменті, стародруків, книг польських і античних авторів).

Заможний статус Йоган Альнпек зберігав тривалий час, але під кінець життя збанкрутував, залишивши після смерті великі борги. Отож численній родині пощастило, що дім, у якому він жив, належав не йому, а дружині. Помер у 1588 році.

Родина

Джерела

  • Ярослав Ісаєвич. Українське книговидання: витоки, розвиток, проблеми. — Львів, 2002. — С. 355—378.
  • Алембек (Йоганн) Ян // Енциклопедія Львова. — Львів: Літопис, 2007. — Т. 1. — С. 53
  • Центральний державний історичний архів України у Львові, ф. 52, оп. 2, спр. 337
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.