Кабус ібн аль-Мунзір

Кабус ібн аль-Мунзір (убитий в кінці 573 року) малік держави Лахмідів у 569573 роках, син маліка аль-Мунзіра III. Вів війну з державою Гасанідів, під час якої був кілька разів розбитий.

Кабус ібн аль-Мунзір
Малік держави Лахмідів
Правління 569—573
Попередник Амр III
Наступник сасанідський намісник
Біографічні дані
Народження невідомо
невідомо
Смерть не раніше 569
невідомо
Династія Лахміди
Батько Аль-Мунзір III

Походження і прихід до влади

Кабус був сином лахмідського маліка аль-Мунзіра III та кіндитської принцеси Хінд, дочки маліка Кінди аль-Харіса ібн Амра. Хоча джерела стверджують, що старшим сином аль-Мунзіра та Хінд був Амр III, який і став наступником батька, деякі дані вказують на те, що першим на світ з'явився Кабус. Згідно аль-Хіллі, аль-Мунзір III носив кунью Абу Кабус — «Батько Кабуса». Подібну кунью араби отримували в честь свого першого або самого знаменитого сина. З урахуванням того, що Кабус користувався не найкращою репутацією, аль-Мунзір міг отримати це прізвисько тільки в честь свого первістка[1].

Вступивши на престол, Амр III передав в управління Кабусу (поодинці або спільно з молодшими братами) всі периферійні володіння Лахмідів, залишивши у своєму безпосередньому управлінні тільки столицю — місто Хіру[2]. Крім того, судячи з усього, в період правління свого брата Амра III Кабус командував лахмідськими військами. За свідченням Менандра Протектора, коли імператор Юстин II, вступивши на престол, у 566 році демонстративно відмовився посилати Лахмідам дари, які регулярно посилав його попередник Юстиніан I, Амр наказав Кабусу на чолі війська напасти на землі Гасанідів — давніх васалів Візантії. Відомостей про обставини цього походу не збереглося[3]. Після вбивства Амра III, яке датується приблизно осінню 569 року, новим маліком держави Лахмідів став Кабус. Якщо вірити свідченням аль-Муфаддаля, Амр ще за життя зробив Кабуса своїм наступником[4].

Правління

Вступивши на престол, Кабус відразу ж виявився втягнутим у війну з Гассанідами, подробиці якої наводяться в працях Іоанна Ефеського та Михайла Сирійського. Новий гассанідський малік аль-Мунзір ібн Харіс, який прийшов до влади практично одночасно з Кабусом, швидко консолідував гассанідських арабів, зібрав значне військо і раптовим ударом 15 травня 570 року розбив війська Лахмідів, захопив табір Кабуса і полонивши кілька родичів та воєначальників лахмідського правителя. Самому Кабусу вдалося втекти з поля бою з невеликим ескортом. Аль-Мунзір вдерся в землі Лахмідів і встав табором, займаючись викраденням худоби і захопленням лахмідських воїнів, які поверталися з набігів і часто брали гассанідський табір за свій. Через деякий час аль-Мунзір ібн Харіс разом з військом безперешкодно повернувся у свої володіння[5].

По закінченні якогось часу Кабус знову зібрав війська і виступив у похід проти Гасанідів. За свідченням Івана Ефеського, Кабус попередньо надіслав до аль-Мунзіра ібн Харіса посольство з оголошенням війни. Аль-Мунзір відповів, що лахмідському правителю не варто обтяжувати себе походом, оскільки він сам вже виступив у похід проти Кабуса. Стрімко пройшовши пустелю, аль-Мунзір на чолі своїх військ раптово напав на табір Кабуса і погромив його військо. Точно датувати другу поразку Кабуса на підставі збережених джерел не вдається, ймовірно, вона мало місце не пізніше 572 року[6].

Приблизно в листопаді—грудні 573 року Кабус ібн аль-Мунзір, згідно Хамзі аль-Ісфахані, несподівано був убитий якимсь арабом з племені Бану Яшкур, який при цьому розграбував його намет або обоз. Шаханшах Хосров I Ануширван, не маючи поки що кандидатури на місце вбитого Кабуса, передав управління державою Лахмідів своєму наміснику-шахрабу, ім'я якого не збереглося[7].

Примітки

  1. Мишин, 2017, с. 199—200.
  2. Мишин, 2017, с. 201.
  3. Мишин, 2017, с. 214—216.
  4. Мишин, 2017, с. 216—217.
  5. Мишин, 2017, с. 218—220.
  6. Мишин, 2017, с. 219—221.
  7. Мишин, 2017, с. 221—222.

Література

  • Мишин Д. Е. История государства Лахмидов : [рос.]. — Москва : Садра, 2017. — 448 с. — ISBN 978-5-906859-27-3.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.