Какідзакі Суехіро

Какідзакі Суехіро (1507 29 травня 1595) даймьо Мацумане (на о. Хоккайдо). Замирився з айнами, розширив вплив японців на острові, заклав основи визнання статусу даймьо центральним японським урядом.

Какідзакі Суехіро
蠣崎季広
Ім'я при народженні Хікотаро
Народився 1507(1507)
Помер 29 травня 1595
Підданство Японія
Титул даймьо Мацумае
Посада даймьо
Термін 1545—1583 роки
Попередник Какідзакі Йосіхіро
Наступник Мацумае Йосіхіро
Рід Какідзакі
Батько Какідзакі Йосіхіро
Діти Мацумае Йосіхіро

Життєпис

Походив з самурайського роду Какідзакі. Син даймьо Какідзакі Йосіхіро. Народився 1507 року. Про молоді роки практично нічого невідомо, втім, дослідники висловлюють думку, що суехіро напевне брав участь у всіх військових подіях, викликаних протистоянням з айнами.

Після смерті батька 1545 року стає новим володарем Мацумае. Невдовзі відмовився від агресивної політику попередника, розпочавши політику умиротворення айнів. У 1549 і 1550 роках з вождями айнів західного і східного Хоккайдо було укладено мирні договори, за якими останні визнали зверхність Какідзакі Суехіро. Натомість даймьо передав вождям цінні подарунки. 1551 року впроваджено в айнських селах посади старійшини (отона). Після цього впливового вождя Хасітаіна з Сетанай Какідзакі Суехіро в Камінокуні і визнав очільником західних айнів, а Цукомотаіна з Сірінаі — східних айнів. Вони обидва мали щорічно відвідувати замок і підносити князю дарунки на знак визнання над собою його влади. Зі свого боку Суехіро зобов'язався виплачувала їм платню — частину збору від мита з торгових суден, що заходили в місцеві гавані. «Оплата праці» (рисом) на посаді державної служби стала відома під назвою «едзоська платня» (едзояку, іяку) — від тодішньої японської назви Хоккайдо — Едзо. Також було встановлено закони для айнів, врегульовано стосунки корінного населення з японцями.

Завдяки цим діям Какідзакі суехіро зумів фактично розпочати справжню колонізацію Хоккайдо, запрошуючи сюди ремісників, торговців, колоністів, самураїв. Згодом опікувався розбудовою своїх володінь, стимулював у них підприємництво, торгівлю.

У 1583 році зрікся влади на користь третього сина Йосіхіро. Водночас і далі допомагав останньому, зокрема вів перемовини з Тойотомі Хідейосі, володарем Японії, щодо визнання статусу володінь клану Какідзакі. Помер у 1595 році.

Джерела

  • Turnbull, Stephen (1998). 'The Samurai Sourcebook'. London: Cassell & Co.
  • Василевский А. А. О средневековье Сахалина, Хоккайдо и Курильских островов (600—1600 гг н.э.) // Ученые записки СахГУ. — Вып. X. — Южно-Сахалинск: изд-во СахГУ, 2013. — С. 118—133. (рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.