Калліопа (інструмент)

Калліопапаровий орган, який використовує локомотивні або пароплавні гудки. Назва інструменту надана за ім 'ям давньогрецької музи Калліопа.

Калліопа в музеї Історичного товариства Огайо

Будова

Відрізняється гучним, пронизливим звуком і не дозволяє регулювати гучність - тільки висоту і тривалість. Типовий інструмент включає 32 гудка, на окремих інструментах їх число могло доходити до 67 [1] .Конструкція пристрою, для вилучення звуків, являє собою орган з діапазоном кілька октав, в звукові трубки якого, за допомогою клавіш-клапанів, подається пара під тиском.

Афіша із зображенням Калліопи, 1874 рік

Історія

Запатентований Джошуа Стоддард 9 жовтня 1855 року, хоча повідомляється і про більш ранні зразки інструменту починаючи з 1832 року .

У 1859 році інструмент був показаний в Лондоні, але в Європі Калліопа не отримала широкого розповсюдження. З 1900-х років багато Калліоп робилися з механізмом для автоматичного звуковидобування без участі виконавця, за зразком механічного піаніно або органу.

Спочатку призначалася для заміни церковних дзвонів, але найбільш часто використовувалася на пароплавах і в цирках для заманювання відвідувачів. В кінці XIX - початку XX століть Калліопи споруджувалися на більшості річкових прогулянкових пароплавів в США, кілька подібних судів збереглося до наших днів. Під час екскурсій на збережених кораблях виконуються музичні номери з використанням Калліопи, зокрема, паровий орган зберігся на пароплаві Delta Queen, спущеному на воду в 1926 році і нині включеному до реєстру Національних історичних пам'ятників США . Одне зі свідчень поширення інструменту на пасажирських судах можна знайти в першому звуковому фільмі Діснея « Пароплав Віллі », де Міккі Маус грає на Калліопі.

До другої половини XX століття функціонуючих інструментів зберіглося мало. Так, музиканти The Beatles для запису пісні « Being for the Benefit of Mr. Kite! » [2] хотіли використовувати Калліопи, але їм не вдалося знайти жодної діючої моделі; тоді були взяті плівки із записом цього інструменту, нарізані на кілька відрізків, склеєні в довільному порядку і в такому вигляді вставлені в пісню [3] . В силу специфічності звуковидобування, Калліопа не отримала великого поширення,але були виготовлені «компактні» зразки для домашнього використання. Рідкісні екземпляри Калліопи стали експонатами музеїв і лотами інтернет-аукціонів. У ХХІ ст. фірма "Miner Company" виробляє музичний пристрій, на основі каліопи, під зареєстрованим товарним знаком Tangley® Calliaphone®, [4]

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.