Канакі (повінь)

Повінь Канакі — катастрофічна повіннь, що відбулась близько 19 000 років тому[1] на Середньому Заході США. Через руйнацію валу морени, що утворювало велике льодовикове озеро Чикаго[1], яке живилось водою що стікала з Лаврентійського льодовикового щита під час Пізнього Вісконсину. На південь від Чикаго все ще можна побачити наслідки потопу, особливо у парку штату Канкакі-рівер[2] та на річці Іллінойс у парку штату Старвед-Рок.[3]

Пісковиковий яр у Старвед-Рок, утворений під час повені Канакі 19,000 років тому

Геоморфологічні особливості

Повінь Канкакі відповідальна за велику модифікацію долин річок Канкакі та Іллінойс та форм рельєфу, характерних для мегаповені. І річка Канкакі, і річка Іллінойс значною мірою прямують річищем, прорізаним повінню, процес, який, як вважають, зайняв лише декілька днів.[1]Найпомітніший сьогодні — регіон на півночі центральної частини штату Іллінойсу, відомий як Старвед-Рок (від англ. Starved Rock букв. — «виморена голодом скеля», «голодна скеля»);; в той час, як більша частина штату Іллінойс розташована на низинній рівнині з незначною мінливістю висот, у парку штату Старверд-Рок є декілька каньйонів, які були створені повінню Канкакі.[3][4] Ще один, зовсім інший, геологічний ефект, що залишився від повені Канкакі — це існування «піщаних прерій». Піщані прерії існують там, де масивні повеневі води припинили свій рух і відкладали велику кількість піску.[5]

Річка Канкакі також має кілька особливостей, які є прямим результатом катастрофічної повені. Парк штату річки Канкакі включає в себе всі типи об'єктів, які сформувалися в результаті катастрофічної повені[2]. Протягом більшої частини свого шляху притоки зливаються з Канкакі через водоспади, явище, відоме як «висячі притоки». Це пов'язано з тим, що повінь призвела до того, що річище Канкакі виявилося набагато глибше, ніж звичайна ерозія річки, і ерозія корінних порід приток повільно відбувається ніколи не наздогнала головне річище. Цей ефект найбільш очевидний, де Рок-Крік зливається з Канкакі. Державна геологічна служба штату Іллінойс повідомляє, що Рок-Крік прорізає доломіт до точки водоспаду, вище за течією від його впадання в річку Канкакі, зі швидкістю 76 мм на рік[6]..

Дія повені не обмежилася північно-східним Іллінойсом. Річки Огайо і Міссісіпі, ймовірно, змінили свої річища[6], Огайо проклало нове річище далі на південь, а Міссісіпі — далі на захід.

Гіпотеза про потоп

Підмурівком району є доломіти силурійського періоду. Передльодовикова ерозія поверхні корінної породи створила нерівну поверхню, дозволяючи льодовиковому дрейфу змінюватися по глибині на короткі відстані. У деяких районах корінні породи виходять на поверхню; в інших областях корінні породи занурюються на 30 м. Деякі пагорби складаються з морени; інші можуть бути повністю з вапняку[7].

Примітки

  1. Curry, B.B., Hajic, E.R., Clark, J.A., Befus, K.M., Carrell, J.E. and Brown, S.E., 2014. «The Kankakee Torrent and other large meltwater flooding events during the last deglaciation, Illinois, USA.» Quaternary Science Reviews, 90, pp.22-36.
  2. Frankie, W.T., 1998. «Guide to the Geology of Kankakee River State Park Area, Kankakee County, Illinois.» Illinois Geological Survey, Field Trip 1997C, Field Trip 1998 B. 11-17.
  3. Filipek, K., Friant, K., and Richards, M., 1998, «Starved Rock State Park.» Department of Geology and Environmental Sciences, Northern Illinois University, DeKalb, Illinois. Retrieved 2017-09-24.
  4. Ray Wiggers (1997). Geology underfoot in Illinois. Mountain Press Publishing. с. 127–131. ISBN 978-0-87842-346-0. Процитовано 2 січня 2011.
  5. Vegetation of Hooper Branch Nature Preserve, Iroquois County, Illinois. Encyclopædia Britannica. Процитовано 2 січня 2011.
  6. Wiggers(1997), p.131
  7. Earth Science Field Trip, Guide Leaflet, Kankakee Area, Kankakee High School; May 18, 1957; John C. Frye; State Geological Survey; Urbana, Illinois; 1957
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.