Кариба (гребля)

Кариба — бетонна арочна гребля на річці Замбезі в ущелині Кариба, на кордоні між Замбією та Зімбабве.

Гребля Кариба

Будівництво тривало з 1955 по 1959 рік. Гребля 579 м завдовжки має висоту 128 м і об'єм понад мільйон кубометрів і містить дві гідроелектростанції, південну та північну. Південна станція керується Зімбабве і почала працювати одразу після закінчення будівництва греблі та заповнення озера Кариба. Північна станція, яка належить Замбії, внаслідок переважно політичних причин була збудована та запущена в експлуатацію тільки в 1977 році. Обидві станції мають загальну потужність 1 320 МВт і щороку постачають 6 400 ГВт-годин електроенергії до промислових областей Замбії (Мідний пояс) і Зімбабве. Це найголовніше джерело електрики для обох країн. Під час будівництва греблі загинуло понад 100 робітників.

Автодорога, прокладена по верху греблі, є одним із нечисленних місць, де шляхи сполучення перетинають Замбезі, і приймає на себе потужний транспортний потік між Замбією і Зімбабве.

До будівництва Асуанської ГЕС в Єгипті Кариба була найвищою греблею в Африці. Озеро Кариба, створене греблею, має 280 км завдовжки і містить 180 км³ води. З території, яка була затоплена озером, було переселено близько 57 000 осіб, серед них близько 30 000 представників племінного народу батонка. Також у 19601961 роках була проведена так звана Операція «Ной», під час якої на території майбутнього озера відловлювались і вивозились за її межі дикі тварини; всього було евакуйовано понад 6000 крупних тварин і безліч дрібних.

Спочатку будівництво греблі викликало незадоволення багатьох африканців, які бачили в ній символ непопулярної Федерації Родезії та Ньясаленду (яка розпалася в 1963 році). Однак пізніше незадоволення вщухло після того, як Кариба довела свою користь як джерело дешевої електрики для замбійської мідеплавильної промисловості.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.