Карликова галактика Великий Пес

Ка́рликова гала́ктика Вели́кого Пса (англ. Canis Major Dwarf Galaxy) — галактика Місцевої групи, що розташована в напрямку сузір'я Великого Пса[1]. Наразі є найближчою сусідньою галактикою: вона перебуває на відстані близько 25 000 світлових років від Сонячної системи, а відстань до неї від центру нашої Галактики становить 42 000 світлових років[2]. Класифікується як неправильна галактика. Має форму еліпса та ймовірно налічує близько мільярда зір (приблизно стільки ж, як і карликова сфероїдальна галактика Стрільця, що вважалася найближчою сусідньою галактикою раніше).

Зоряні потоки в Чумацькому Шляху, виявлені станом на 2007 рік
Карликова галактика Великого Пса
Тип об'єктаГалактика
Відкривач
Дата відкриття2003
Розташування (Епоха: J2000.0)
Сузір'яВеликий Пес
Пряме піднесення07° 12′ 35.0′′
Схилення-27° 40′
Вигляд
Габбл-тип : Irr
Видима зоряна величина
Фотографічна зоряна величина
Видимий діаметр
Яскравість поверхні
Фізичні дані
Відстань25 000 св.р.
Кутове положення
Червоний зсув
Абсолютна зоряна величина
Променева швидкість
Радіус
Абсолютний діаметр
Маса
Властивості
Позначення
CMa Dwarf

Відкриття

Галактику було відкрито в листопаді 2003 року міжнародною командою астрономів[3] за даними інфрачервоного огляду неба 2MASS[4]. Попри те, що вона ближче до Землі, ніж центр нашої Галактики, галактику Великого Пса було важко виявити. Вона перебуває по інший бік від площини Чумацького Шляху, а в галактичному диску висока концентрація зір, газу та пилу, що призводить до значного поглинання випромінювання. Разом із невеликими розмірами галактики це пояснює, чому її не було відкрито раніше.

Галактику було знайдено за великою кількістю червоних гігантів, що скупчилися на порівняно невеликій ділянці. Ці зорі випромінюють здебільшого інфрачервоне світло, яке (на відміну від видимого) значно менше поглинається в газопилових хмарах.

Характеристики

Астрономи вважають, що карликову галактику розриває на частини гравітаційне поле Чумацького Шляху — нашої Галактики, яка значно масивніша. Ядро карликової галактики деградувало. Припливні сили стали причиною довгого «сліду» із зір, що простяглися вздовж орбіти галактики навколо Чумацького Шляху. Вони утворили складну кільцеподібну структуру, що тричі огортає нашу Галактику, яку іноді називають «Кільцем Єдинорога».

Див. також

Посилання

Примітки

  1. Encyclopædia Britannica, Inc.: Canis Major Dwarf Galaxy
  2. The Closest Galaxy: Canis Major Dwarf(англ.)
  3. The Messier Catalog: Canis Major Dwarf(англ.)
  4. Closest Galaxy Discovered (англійською). Universe Today. 4 листопада 2003. Архів оригіналу за 12 березня 2012. Процитовано 2012-1-11.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.