Катик Абрам Ілліч

Абрам Катик (1860, Херсон - 1936, Москва) - московський купець, почесний громадянин, гільзовий фабрикант, засновник Торгового дому «А. Катыкъ и К°».

Катик Абрам Ілліч
Народився 1860
Херсон, Російська імперія
Помер 1936
Москва, СРСР
Країна  Російська імперія
 СРСР
Діяльність торговець, меценат, промисловець
Суспільний стан Купецтво

Біографія

Син небагатих караїмів Іллі Катика і Мільке Мічрі[1], з нижчою караїмською та загальною освітою[2]. Катик є ініціатором і головним засновником створеної ним спільно з братом Йосипом Катиком (1861-1923) близько 1890 року в Москві знаменитої гільзової фабрики «А. Катыкъ и К°», що існувала до більшовицького перевороту[2].

Брав діяльну участь до переовроту і в житті своїх одноплемінників. Будучи постійно обираним Головою Правління, багато років стояв на чолі Московської громади, яка ставилася до нього з винятковою повагою і для якої його слово мало вирішальне значення. Потім був одним з головних засновників Московського караїмського благодійного товариства допомоги бідним караїмам, беззмінним Головою Правління якого він був від його заснування (1907 рік) і до скасування (1917 рік) і якому приніс також велику користь.

Належачи до прогресивної частини караїмів, Абрам Катик вирізнявся глибоким патріотизмом, щедрої чуйністю до всіх потреб свого народу, будучи в цьому прикладом для багатьох, і широкою благодійністю, надаючи матеріальну допомогу і всіляку підтримку, хто б до нього не звернувся, незалежно від його національності, але особливо учнівській молоді.

Після більшовицького перевороту був прийнятий на радянську службу і кілька років перебував комерційним директором в Радпольторзі в Москві. Два рази їздив у відрядження за кордон, причому всі завдання Радянського уряду виконав чесно і точно, цілком виправдавши надану йому довіру. Останній свої роки провів у злиднях, які стали головною причиною його смерті[3].

Був одружений на караїмці з бідної сім'ї і залишив після себе вихованих в європейському дусі двох синів і двох дочок[4][3].

Адреси в Москві

  • Воронцовська вул., 35 - власний будинок А. Катика.
  • Тверська-Ямська, Чухінскій пров., Будинок Пономарьова - адреса гільзової фабрики Торгового дому «А. Катыкъ и К°».
  • Велика Молчановка вул., 17, кв. 3 - місце проживання на 1926 рік[5].

Примітки

Література

  • Ельяшевич Б. С. Часть II. Караимский биографический словарь (от конца XVIII в. до 1960 г.) // Караимский биографический словарь (от конца VIII в. до 1960 г.) / Б. С. Ельяшевич. М. : Институт этнологии и антропологии РАН, 1993. — Кн. 2. — 238 с. — («Народы и культуры»). 250 екз. ISSN 0868-586X.
  • Вся Москва : адресная и справочная книга на 1917 год. 24-й год изд.
  • Справочная книга о лицах, получивших на 1909 год купеческие и промысловые свидетельства по г. Москве. — М., 1909. — С. 66.
  • Petr Kaleta. Tajemné etnikum z Krymu = Таинственный крымский этнос. — Praha : KLP, 2015. — 423 p. — ISBN 978-80-87773-28-4.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.