Кашкаров Даниїл Миколайович

Кашкаров Даниїл Миколайович
рос. Даниил Николаевич Кашкаров
Народився 30 березня (11 квітня) 1878(1878-04-11)
Рязань
Помер 26 листопада 1941(1941-11-26) (63 роки)
Ленінградська область
Країна Росія
Діяльність зоолог, еколог
Alma mater фізико-математичний факультет Московського університетуd
Галузь зоологія, екологія
Заклад Cередньоазіатський університет
Посада проф. кафедри
Звання професор
Ступінь д-р біол. наук
Науковий керівник Мекленбурцев Роман Миколайович, Мензбір Михайло Олександрович
Відомі учні Шварц Станіслав Семенович
Відомий завдяки: екологія, заповідна справа

Даниїл Миколайович Кашкаров (нар. 30 березня (11 квітня) 1878(18780411) 26 листопада 1941) — радянський зоолог, еколог. Один із засновників вітчизняної школи екологів.

Біографія

Д. М. Кашкаров народився в Рязані, в сім'ї лікаря губернського земства. У 1896 році закінчив Рязанську класичну гімназію, і в цьому ж році поступив на природниче відділення фізико-математичного факультету Московського університету, був учнем академіка Михайла Олександровича Мензбіра. У 1899 році за участь в студентських виступах був висланий на два роки з Москви, і тому закінчив університет лише в 1903 році. У 1908 році Д. М. Кашкаров закінчив медичний факультет Московського університету, проте лікарем працювати не став. У передреволюційні роки молодий учений відвідує біологічні заклади Німеччини, Австрії і Норвегії. З 1915 по 1920 роки Д. М. Кашкаров читав лекції в Московському університеті.

У 1920 році виїжджає в тільки що відкритий Середньоазіатський університет, де стає на чолі заснованої їм кафедри зоології.

Саме з цього часу Даниїл Миколайович починає активно займатися екологічними дослідженнями і природоохороною. Наприкінці 1931 року він направляє в Держкомітет по охороні природи НКП РРФСР доповідну записку з проханням захистити від винищування в Туркестанському краї сайгаків (ЦДА Росії, ф. 2307, oп. 8, д. 135, л. 103). У 1924 році став читати курс лекцій з екології в Середньоазіатському університеті. З 1923 року бере участь в експедиціях Середньоазіатського комітету у справах музеїв і охорони пам'ятників старовини, мистецтва і природи в Середній Азії з метою організації заповідників.

У 1928 році учений їде до США, де знайомиться з американськими екологами і відвідує практично усі великі національні парки США, про що потім публікує статті на батьківщині. У 1931 році разом з В. В. Станчинським Даниїл Миколайович засновує перший в СРСР екологічний журнал — «Журнал екології і біоценології».

Д. М. Кашкаров був одним з перших в Середній Азії, хто займався створенням заповідників. Так, у квітні 1930 року на Казахстанському краєзнавчому з'їзді в Алма-Аті він виступає з доповіддю «Принципи охорони природи і облаштування заповідників».

Про необхідність створення заповідника «Арсланбоб» він говорить на 1 Всеросійському з'їзді по охороні природи у вересні 1929 року в Москві. Причепний учений до організації в 1927 році заповідника «Джебагли» (Аксу-Джебагли) у Казахстані.

Учений немало зробив і для популяризації справи охорони природи. Досі користується великим успіхом його книга «Тварини Туркестану». Учений часто виступав з доповідями і лекціями.

Восени 1933 року учений переїхав в Ленінград, де очолив кафедру зоології хребетних ЛДУ і створену ним лабораторію екології тварин. У Ленінграді Кашкаров перестав займатися природоохороною через загальну політичну ситуацію в країні.

Помер Даниїл Миколайович від серцевого нападу на станції Хвойна (нині Новгородська область) 26 листопада 1941 року під час евакуації з Ленінграда.

Твори

Зовнішні зображення
Обкладинка Основы экологии животных
  • Курс биологии позвоночных. — М.; Л., 1929.
  • Холодная пустыня Центрального Тянь-Шаня. — Л., 1937 (співавтор).
  • Экология домашних животных // Памяти М. А. Мензбира. — М.; Л., 1937.
  • Курс зоологии позвоночных животных. — 2-е изд. — М.; Л., 1940 (разом з В. В. Станчинським).
  • Основы экологии животных. — 2-е изд. — Л., 1944.[1]

Про нього

Література

  • Вайнер (Уинер) Д. Экология Советской России. Архипелаг свободы: заповедники и охрана природы. — М.: Прогресс, 1991. — 400 с.
  • Кашкаров Д. Национальные парки Соединенных Штатов Америки // Научное слово. — 1931. — № 6. — С. 72—97.
  • Кашкаров Д. Н. Внимание Казахстанскому заповеднику Джебоглы-Ак-Су // Природа и соц. х-во. — 1933. — № 6. — С. 37—44.
  • Рахимбеков Р. У. Даниил Николаевич Кашкаров. — М.: Наука, 1990. — 190 с.
  • Труды 1-го Всероссийского съезда по охране природы. — М., 1930. — 215 с.
  • ЦГА России, ф. 2307, по. 8, д. 135, л. 103.

Примітки

  1. У книзі «Основы экологии животных» розбираються основні питання екології тварин як предмет і метод екології, відношення її до суміжних наук, вчення про дію на тварину чинників середовища, підрозділ арени життя, екологія домашніх тварин, акліматизація, біоценоз, адаптації, видоутворення і інші питання екології у вченні про еволюцію. Містячи великий фактичний матеріал, розглядаючи усі основні теоретичні питання екології, вказуючи зв'язок останньої з практикою, даючи нарис історії екології і наводячи основну екологічну літературу як радянську, так і зарубіжну, книга дає читачеві можливість ознайомитися з екологією в цілому.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.