Кенійсько-сомалійські відносини

Кенійсько-сомалійські відносини — двосторонні дипломатичні відносини між Кенією і Сомалі у галузі міжнародної політики, економіки, культури, науки тощо. Довжина державного кордону між країнами становить 684 км[1].

Кенійсько-сомалійські відносини

Кенія

Сомалі

Історія дипломатичних відносин

Сомалійці в Кенії історично компактно проживають на території Північного прикордонного округу, який згодом був перейменований в Північно-Східну провінцію. У 1925 році в Кенії був утворений Північний прикордонний округ, який раніше розташовувався на території регіону Джубаленд сучасного Сомалі. Британська імперія передала північну частину Джубаленд Італії в знак вдячності за підтримку під час Першої світової війни. Британська імперія зберегла контроль над південною частиною Джубаленд, який в даний час входить до складу Кенії[2][3].

26 червня 1960 року, за чотири дні до надання незалежності Британському Сомалі, Лондон заявив, що всі райони Східної Африки, населені сомалійцями, повинні бути об'єднані в одну державу. Однак, незважаючи на проведений плебісцит серед жителів Північно-Східної провінції, який виявив бажання жителів приєднатися до Сомалі, Велика Британія не стала приймати їх думку до уваги і передала територію Кенії після надання їй незалежності[4]. У серпні 1963 року британці із запізненням зрозуміли, що Кенія не відмовлятиметься від Північно-Східної провінції на користь Сомалі. Жителі Північно-Східної провінції негативно сприйняли факт приєднання до незалежної Кенії і стали шукати підтримки серед населення Сомалі[5]. У відповідь уряд Кенії прийняв ряд репресивних заходів проти жителів бунтівної провінції, що призвело до початку Війни з повстанцями «шифта»[6]. Хоча конфлікт закінчився підписанням угоди про припинення вогню, сомалійці Північно-Східної провінції як і раніше хочуть жити в складі Сомалі, а не Кенії[7].

У жовтні 2011 року почалася скоординована військова операція збройних сил Кенії і Сомалі проти терористичного угрупування Джамаат Аш-Шабааб на півдні Сомалі. У кампанії основну роль взяла на себе сомалійська армія, а кенійські збройні сили надавали їй підтримку[8][9]. На початку червня 2012 року кенійські війська були офіційно прийняті в AMISOM[10]. До вересня 2012 року збройні сили Сомалі за підтримки Кенії і інших країн Африканського союзу, а також за участю повстанців з руху Раскамбоні зуміли захопити останнє підконтрольне Джамаат Аш-Шабааб велике місто країни - Кісмайо[11].

У квітні 2014 року федеральний уряд Сомалі офіційно відкликав свого посла з Кенії в знак протесту проти затримання дипломата в Найробі[12]. У серпні 2014 року федеральний уряд Сомалі звернувся до Міжнародного суду аби визначити морський кордон між Сомалі і Кенією в Індійському океані[13]. У 2017 році президент Сомалі Мохамед Абдуллагі Мохамед здійснив свій перший державний візит до Кенії, де провів переговори президентом цієї країни Ухуру Кеніятта. Лідери обговорили питання посилення торговельних і дипломатичних відносин між державами[14]. За місяць до офіційної зустрічі президент Кенії Ухуру Кеніятта був присутній на церемонії інавгурації президента Сомалі Мохамеда Абдуллагі Мохамеда[15].

Співпраця

Під час візиту президента Сомалі Мохамеда Абдуллагі Мохамеда в Кенію були підписані численні угоди, сторони домовилися про співпрацю в області безпеки, торгівлі, туризму та імміграції. Кенія і Сомалі дійшли згоди поновити прямі рейси між Найробі і Могадішо. Кенія також погодилася допомогти в навчанні сомалійських державних службовців. Обидві країни також взаємно скасували візовий режим для державних службовців. Мохамед Абдуллагі Мохамед високо оцінив зусилля Кенії по прийняттю біженців з Сомалі, а також її військовий внесок в боротьбу з бойовиками Джамаат Аш-Шабааб[14].

Торгівля

Кенія та Сомалі підтримують комерційні відносини через торговий блок Intergovernmental Authority on Development.

Дипломатичне представництво

Федеральний уряд Сомалі має посольство в Найробі. Дипломатичне представництво очолює посол Джамал Мохамед Хасан[16].

Примітки

  1. The World Factbook — Central Intelligence Agency
  2. Osman, Mohamed Amin A. H. Somalia, proposals for the future. — SPM, 1993. — С. 1—10.
  3. Oliver, Roland Anthony. History of East Africa, Volume 2. Oxford University Press, 1976. — С. 7.
  4. David D. Laitin, Politics, Language, and Thought: The Somali Experience, (University Of Chicago Press: 1977), p.75
  5. Bruce Baker, Escape from Domination in Africa: Political Disengagement & Its Consequences, (Africa World Press: 2003), p.83
  6. Rhoda E. Howard, Human Rights in Commonwealth Africa, (Rowman & Littlefield Publishers, Inc.: 1986), p.95
  7. Godfrey Mwakikagile, Kenya: identity of a nation, (Godfrey Mwakikagile: 2007), p.79.
  8. Somalia government supports Kenyan forces' mission. Standardmedia.co.ke. Архів оригіналу за 14 березня 2012.
  9. Joint Communique — Operation Linda Nchi
  10. Kenya: Defense Minister appointed as acting Internal Security Minister. Garowe Online. 19 червня 2012. Архів оригіналу за 30 листопада 2012. Процитовано 20 червня 2012.
  11. Chonghaile, Clar Ni (28 вересня 2012). Kenyan troops launch beach assault on Somali city of Kismayo. The Guardian. Процитовано 28 вересня 2012.
  12. SOMALIA: Somalia recalls its Ambassador to Kenya following the arrest of a diplomat. Raxanreeb. 27 квітня 2014. Архів оригіналу за 21 серпня 2017. Процитовано 27 квітня 2014.
  13. Somalia sues Kenya at top UN court over maritime border. AFP. 28 серпня 2014. Процитовано 25 січня 2015.
  14. Uhuru, Farmaajo agree to restore Nairobi-Mogadishu flights, open two border points. the-star.co.ke. Процитовано 12 травня 2017.
  15. Uhuru assures new Somalia president Kenya's support in rebuilding nation. the-star.co.ke. Процитовано 12 травня 2017.
  16. Former Senior politician named new Ambassador to Kenya. Halganka. 3 квітня 2015. Архів оригіналу за 9 квітня 2015. Процитовано 4 квітня 2015.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.