Кермадек (жолоб)
Кермадек — один з найглибших океанічних жолобів, досягаючий глибини 10047 м. Утворений субдукцією Тихоокеанської плити під Індо-Австралійською платформою, жолоб прямує більше тисячі кілометрів паралельно і східніше від хребта Кермадек і острівної дуги, на північний схід від Північного острова Нової Зеландії. Підводна гора Моноваї є трійником — від неї прямує на південний схід хребет Луїсвілл, на південь — жолоб Кермадек, на північ — жолоб Тонга. Продовженням на південь від жолоба Кермадек є мілководний жолоб Хікурангі.
У травні 2014 року, при дослідженні хребта Океанічним інститутом Вудс Хоул, було знищено високим підводним тиском беспілотну субмарину Nereus на глибині 9,99 км[1]
Фауна
У 2012 році глибоководні дослідники виявили велетенську амфіподу на самому дні жолоба[2] На відміну від більшості амфіпод, які мають приблизно 2,5 см завдовжки, цей вид досягає до 34 см[2]
Див. також
Примітки
- Nereus, unmanned research sub, suffers 'catastrophic implosion' nearly 10 kilometres underwater. National Post (Toronto). Associated Press. 12 травня 2014. Процитовано 13 травня 2014.
- Morelle, Rebecca (2 February 2012). 'Supergiant' crustacean found in deepest ocean. BBC News. Процитовано 13 травня 2014.