Китобійний промисел в Японії
Китобійний промисел в Японії — галузь економіки Японії, спрямований на вилов та переробку китоподібних. У зв'язку із забороною на комерційний забій, прийнятим Міжнародною китобійною комісією (МКК), в Японії китобійний промисел замаскований під вилов китів з метою наукових досліджень.
Під прапором Японії діє єдина в світі на даний момент (2017 рік) плавуча китобійна база Ніссін Мару.
Історія
Початком китобійного промислу в Японії вважається 12 століття. Організований прибережний вилов почався приблизно в 1570-тих роках.
Реставрація Мейдзі
Початок промислового промислу відноситься до 1890-тих років, до періоду індустріалізації Японії. Активне впровадження найсучасніших (на той момент) норвезьких китобійних технологій (парові китобійні судна з гарпунними гарматами, винайденими Свеном Фойном) пов'язане з ім'ям Юро Ока (1870—1923) — японським бізнесменом-реформатором японської китобійної галузі.
Конкуренція з російськими китобоями в корейських водах вивела це питання у політичну площину. Отримання компанією Оки 11 січня 1904 року ліцензії на промисел від Кореї, перемога Японії в Російсько-японській війні і захоплення російських китобійних суден[1] зробила його монополістом в корейських водах.
Друга світова війна
Під час другої світової війни далекі походи японських китобоїв припинилися, обмежившись прилеглими морями, крім того, більшість чоловіків-китобоїв були мобілізовані на флот. Промисел навколо Бонін припинився в березні 1945 року, коли острови були захоплені ВМФ США. Відразу після окупації Японії, вже в листопаді 1945 року, МакАртур дозволив китобійний промисел в Японії як джерело м'яса і китового жиру. У 1947 році китове м'ясо становило майже половину всього м'ясного раціону Японії.
У 1954 році урядовим актом китове м'ясо було включено в раціон японських школярів початкової та середньої школи.
Промисел після прийняття мораторію
23 липня 1982 року члени Міжнародної комісії з промислу китів проголосували за прийняття мораторію на весь комерційний китобійний промисел, починаючи з сезону 1985-86 років. Японія подала офіційний протест проти мораторію в 1982 році, але відкликала його в 1987 році.
У 1987 році Японія припинила комерційний промисел у водах Антарктики, але в той же рік розпочала програму наукового промислу (JARPA — англ. Japanese Research Program in Antarctica). Ця програма тривала до 2005 року, коли її змінила нова програма — JARPA II.
У 2010 році Австралія подала позов до Міжнародного суду ООН на Японію за проведення кампанії комерційного китобійного промислу, забороненого в 1986 році МКК, в територіальних водах Австралії. У позові було заявлено, що японська програма забою китів всупереч твердженням властей не переслідує ніяких наукових цілей, а є тільки комерційним промислом.[2]
31 березня 2014 року міжнародний суд ООН підтримав[3] позов Австралії і зобов'язав Японію призупинити полювання на китів в Антарктиці, яка не відповідає статусу наукових досліджень.[4] Японія заявила, що готова підкоритися забороні.[5]
Однак в 2015 році риболовне агентство Японії оголосило, що знову має намір полювати на китів, проте обмежить їх кількість. На думку японських експертів, вбивство 333[6] китів на рік жодним чином не вплине на їх популяцію. У 2015 році Японія порушила заборону суду ООН і оголосила про початок нової кампанії. Квота була зменшена до 300 особин. У грудні 2015 року чотири китобійні судна відпливли в Антарктику. Активісти ООМФ відправили в Південний океан свої кораблі.[7]
Протистояння[8] японських китобоїв і природозахисних організацій викликає велику кількість взаємних звинувачень, погроз і насильницьких дій, які широко висвітлюються в ЗМІ.[9]
Є відомості[10], що в Японії триває також і браконьєрський вилов китоподібних.
У 2014 році Міжнародний суд ООН наказав Японії припинити китовий промисел в водах Антарктики, проте влада країни не виконала цього рішення, хоча і скоротила число видобутих особин.[11]
В кінці 2018 року Японія вирішила вийти з Міжнародної комісії з промислу китів (IWC) і, починаючи з липня 2019 року, вперше за 30 років відновила комерційний китобійний промисел.[12]
Схвалення в Японії
«Цікаво, що продовження полювання на китів піддтримують 60 % громадян країни [Японії]. Між іншим, за результатами проведеного японською пресою опитування, регулярно споживають китове м'ясо всього 4 %, а 10 % вживає його вкрай рідко. 37 % японців зізнались, що ніколи не пробували на смак цей продукт. Тим не менш, понад 50 % населення впевнені, що традицію полювання на морських ссавців переривати не варто».
Промисел дельфінів
У національному парку Тайдзі на заході Японії щорічно з вересня по квітень відкрито сезон загінного полювання на дельфінів.
У 2009 році вийшов американський документальний фільм «Бухта» про полювання на дельфінів в Тайдзі.
Японська сторона пояснює[13] те, що відбувається, наявністю давніх традицій і тим, що дельфіни не підпадають під захист мораторію МКК.
За підрахунками екологів, за період з 2000 по 2014 рік біля берегів Тайдзі було вбито близько 18 000 дельфінів семи різних видів.[13]
Інститут дослідження китоподібних
Інститут дослідження китоподібних (Institute of Cetacean Research: (яп. ICR, 日本鯨類研究所 'Nihon Geirui Kenkyūjo') — японська некомерційна організація з вивчення китоподібних,[14] заснована в 1987 році на базі Інституту дослідження китів, заснованого в 1947.
Під егідою цієї організації проводиться основний вилов китів японськими китобоями, офіційно — з науковими цілями. Багато міжнародних природоохоронних організацій прямо називають даний вилов комерційним і таким, що порушує мораторій МКК.
У 2014 році Міжнародний суд в Гаазі, розглядаючи позов Австралії, спрямований на заборону Японії вилову китів в Антарктиці, постановив: «Суд дійшов висновку, що спеціальні дозволи, які отримала Японія на вилов і забій китів в рамках програми JARPA II, не мають на меті наукові дослідження у відповідності з Міжнародною конвенцією по врегулюванню китобійного промислу». З 1988 до початку 2011 року в рамках дослідницької програми Інституту Японією було вбито 13,663 китів різних видів.
Склад китобійної флотилії Інституту:
- Плавуча база і завод:
- Гарпунні судна:
- Yushin Maru
- Yushin Maru No. 2
- Yushin Maru No. 3
- Cудна, призначені для виявлення китів:
- Kaiko Maru No. 8[15]
- Kyoshin Maru
- Кораблі підтримки:
В даний час японськими китобійними кампаніями керує Нісісвакі Сігетосі.
Див. також
Примітки
- «Слава». Записки советских китобоев. Одесса, 1952. С. 5.
- Australia rules Japanese whaling illegal. NewsCientist,15 January 2008. Архів оригіналу за 17 серпня 2010.
- Суд в Гааге обязал Японию приостановить охоту на китов
- Япония сожалеет о принятии запрета на китобойный промысел в Антарктике. РИА Новости. 31 марта 2014 года.
- Japan accepts court ban on Antarctic whaling. BBC News. 31 березня 2014.
- Япония продолжит охоту на китов после годового перерыва, 28.11.2015
- Японские китобои вновь вышли на промысел
- Японские китобои подтверждают эффективность действий Общества «Морской пастух»
- Японские китобои таранят катер экологов
- Китобойный промысел Японии (Фото)
- Впервые за 30 лет Япония возобновит коммерческий китобойный промысел
- Япония объявила о возобновлении китобойного промысла
- Япония оправдывает охоту на дельфинов
- ICR: Overview and Purpose
- В настоящее время судно используется китобоями. Ранее японцы не использовали их несколько лет с 2010 года
- Корабль также известен как Oriental Bluebird. Он служил для заправки топливом флотилии.
- Начиная с 2010 года, данное судно используется для заправки флотилии топливом.
- Был нанят Институтом для слежки за активистами «Морского пастуха».