Клемове з'єднання

Кле́мове з'є́днання (від нім. Klemme «затискач») — фрикційно-гвинтове з'єднання, що служить для закріплення за допомогою гвинтів на валах, осях або колонах деталей різних видів (важелів, встановлювальних кілець, шківів тощо), що мають на маточині роз'єм або проріз.

Клемове з'єднання сідла велосипеда з рамою

Види

У з'єднаннях деталей за допомогою клем використовуються сили тертя, що виникають в результаті затягування кріпильних деталей, через що даний вид з'єднання називають фрикційно-гвинтовим.

За конструктивними ознаками розрізняють два типи клемових з'єднань:

  • клемові з'єднання з маточиною, що має розріз;
  • клемові з'єднання з рознімною маточиною.

Рознімна маточина дещо збільшує масу і вартість з'єднання, але при цьому є можливість встановлювати клему на валу незалежно від сусідніх ділянок та інших деталей, розташованих на валу.

Переваги та недоліки

Переваги клемових з'єднань: простота монтажу і демонтажу, самозбереження від перевантажень, можливість регулювання взаємного розташування деталей як в осьовому, так і в коловому напрямках.

Сили тертя дозволяють навантажувати з'єднання крутним моментом і осьовою силою.

До недоліків слід віднести:

  • утрудненість точного встановлення маточини відносно вала.
  • граничні навантаження обмежені силами тертя між поверхнями, що контактують.

Несівна здатність фрикційних клемових з'єднань залежить від сили затягування кріпильних деталей, посадки у пряженні клеми з валом, залежно від закону розподілу тисків по поверхнях контакту і коефіцієнта тертя на них.

Див. також

Джерела

  • Коновалюк Д. М., Ковальчук Р. М. Деталі машин: Підручник. — Вид. 2-ге .-К.: Кондор, 2004. -584 с. — ISBN 966-7982-22-X
  • Иванов М. Н. Детали машин: учебник для вузов / Иванов М. Н.; ред. Финогенов В. А. — 6-е изд., перераб. — М.: Высшая школа, 2000. — 382 с. — ISBN 5-06-003537-9.
  • Краткий справочник конструктора нестандартного оборудования. В 2-х томах. Т. 2 / В. И. Бакуменко. В. А. Бондаренко, С. Н. Косоруков и др.; Под общ. ред. В. И. Бакуменко. — М: Машиностроение, 1997. — 524 с. — ISBN 5-217-01742-2
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.