Книга пророка Софонії
Книга пророка Софонії — дев'ята книга малих пророків Старого Завіту Біблії. Книга складається із трьох розділів.
Час написання
Приблизно через сто років після смерті Ісаї в історії вибраного народу починається вирішальний період. Царства Ізраїлю вже не існувало. Царство Юдеї було обмежено клаптиком землі навколо Єрусалима і нагадувало хіба що тінь суверенної держави. Все відкритіше тут почитають богів переможної Ассирії, а водночас у незрозумілий спосіб плекають надію, що Ягве вірний Завіту не допустить остаточної руїни. За таких обставин у час панування царя Йосії виконував свою пророчу місію Софонія. Своєю діяльністю він певним чином приготував велику релігійну реформу царя Йосії (правив 639-609 р. до н. е). Коли вона розпочалася (628 р. до н. е.) пророка правдоподібно вже не було в живих.
Автор
Ім'я Софонія (צְפַנְיָה şəfanjāh) скорочений варіант форми імени від «Зефаньягу» (צְפַנְיָהוּ şəfanjāhû) і означая «Ягве врятував». Про автора немає певних відомостей крім самого імені, та невеликих відомостей його роду у першій строчці його книги: «Слово Господнє, що було до Софонії, сина Куші, сина Ґедалії, сина Амарії, сина Єзекії, за днів Йосії, Амонового сина, Юдиного царя.»(Соф. 1:1).
Зміст
Книга має всього 3 розділи повністю поетичні.
- Походження (Соф. 1:1)
- Близький суд над Юдеєю (1,2-2,3)
- Суд через гріхи юдеїв (1,2-13)
- День суду Господнього(1,14-18)
- Заклик до навернення (2,1-3)
- Суд над народами (2,4-15)
- над філістимянами (Соф. 2:4-7)
- над Моавом та Аммоном (2,8-10)
- над народами на Заході і Півдні (2,11)
- над Ассирією
- Горе впертому Єрусалиму (Соф. 3:1-20)
- Гнів Божий Суд та прийдешнє очищення (3,1-7)
- Бог залишить «бідний і смиренний» народ, що він дав початок новому, досконалому народові. (3,8-13)
- Порятунок Єрусалиму (3,14-20)
Головною темою Книги є «День Господній», що досягне всіх, у тому числі і вибраний народ. Але все ж Ізраїль очищений від своїх провин, стане осередком спасіння світу. Деякі промови додані пізніше, особливо ті у яких натякається на вавилонську неволю, що як відомо вже настала після смерті Софонії.
Посилання
Джерела
- Святе Письмо Старого та Нового Завіту. Видавництво отців Василіан «Місіонер», 2005.
- А. Пацьорек. Біблія для кожного і на кожен день. Старий завіт. Львів. Свічадо. 2005. ст. 290 — 292. ISBN 966-561-379-0