Князівство Каталонія

(Автономна область Каталонія в складі Іспанії)

Князівство Каталонія
кат. Principat de Catalunya
лат. Principatus Cathaloniæ

1162  1716
Прапор Герб


Столиця Барселона
Мова(и) каталанська
Релігія Римо-католицька церква
Площа 34 000 км²
Населення 500 000 ос.
Форма правління монархія
 - Декрети Нуева-Планта 1716
Каталонія історична; темнішим виділена Північна Каталонія (нині французькі Східні Піренеї), світлим іспанська автономія Каталонія

Каталонія (кат. Principat de Catalunya «князівство Каталонія») — історичний регіон (область) на південному заході Європи, більшою мірою на північному сході Іберійського півострова, етнічні землі каталонців; у теперішній час розділені кордонами Іспанії та Франції.

Зміст поняття Каталонія історична, етнічна основа та історія

Див. також Піренейський договір.

Каталонія історична складається з сучасної Автономної області Каталонія в Іспанії та Північної Каталонії (департамент Східні Піренеї французького регіону Ланґедок-Русільйон) у Франції. Цей поділ був здійснений за Піренейським договором 1659 р. між Іспанським і Французьким королівствами.

Про історичний розвиток Каталонії див. Історія Каталонії.

Етнічну основу Каталонії складають каталонці — західнороманський народ з власною культурою, етнічною історією, мовою і традиціями.

Див. також Каталонці.

Протягом історії, зокрема Середньовіччя, вплив Каталонії, яка входила до Арагонського королівства, поширювався на значну частину Середземномор'я. У середовищі каталонських інтелектуалів і політиків нещодавно було висунено пропозицію називати Каталонією усі каталанські країни чи каталанські території (кат. Països catalans, скорочено PPCC), тобто усі середземноморські адміністративні території, населення яких, хоча б частково, говорить каталанською мовою: Автономну область Каталонію, Автономну область Валенсію, Автономну область Балеарські острови в Іспанії, невеликі території в автономних провінціях Іспанії Арагон (Західна смуга) і Мурсія (Ал-Карша), департамент Східні Піренеї у Франції (або Північна Каталонія), Князівство Андорра та м. Алґé на о. Сардинія, Італія.

Див. докладніше Каталанські країни.

Етимологія слова Каталонія

Див. також: Походження етноніму «каталонці»

Топонім Каталонія вперше зустрічається XII ст. у період феодальної роздробленості на території Іспанської Марки. Він з'явився на Піренейському п-ві в епоху протистояння християнських держав мусульманським завойовникам.

У період феодалізму у Каталонії васал власника феоду називався кастла́ (кат. castlà), тобто володар замку, від чого, за цією версією, і походить назва Каталонія[1]. Інше можливе тлумачення слово кастла — не володар, а просто мешканець замку. Також відомо, що вже у XII ст. латинське слово cathalani означало як каталонців, так і жителів (або володарів) замків[2].

За іншою версією, слово Каталонія є похідним від самоназви германського племені вестготів, які захопили ці землі під час розпаду Римської імперіїV ст. до 718 р.). За цією версією назва Каталонія походить від слова Gotholàndia або Gotalàunia — «земля ґотів» (латинізоване Gothland): франки часто називали території на південь від Піренеїв «ґотськими землями».

Замок у Монсоні

Існує також версія яка пов'язує слово Каталонія з арабською назвою замку у м. Монсон у провінції Уеска в Автономній області Іспанії Арагоні : арабською він називався Калат-Талунійя, і нібито саме цю назву араби перенесли на всі території, розташовані на схід від цієї місцевості, тобто на сьогоднішню Каталонію.

Примітки

  1. В українській існує однокореневе слово каштелян.
  2. За припущеннями дослідників, від однокореневого слова касті́льйо (зáмок, ісп. castillo) походить також топонім централізуючої іспанської провінції Кастилії.

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.