Когнітивна ономастика
Когнітивна ономастика — розділ ономастики, що займається вивченням власних назв у ментальному лексиконі, в мові мозку.
Когнітивна ономастика обмежується дослідженням мовних процесів на вході (невідомий раніше даній людині онім входить у її ментальний лексикон або твориться самою людиною) та на виході (онім виходить з ментального лексикону для спілкування в мовлення або зовсім з нього випадає, забувається). Розвитку когнітивної ономастики також істотно допомагають розмаїті експерименти з власними назвами і особливо — формування асоціативних полів, встановлення асоціативного значення слова (з упорядкуванням та аналізом асоціативних словників). Чинним засобом є спостереження і особливо самоспостереження (тут особливо цікавими виявляються спостереження в сфері пам'яті і, відповідно, забування).
Проблеми когнітивної ономастики:
- буття власних назв у ментальному лексиконі;
- форми концептуалізації власних назв;
- форми та функції онімічних концептів у мові мозку;
- способи організації онімічних концептів у онімічні фрейми на ґрунті уніфікованих конструкцій знань про їх зв'язки з позамовними носіями;
- розмежування онімічних фреймів відповідно до розмежування їх денотатів;
- розмежування онімічних фреймів на індивідуальні та загальномовні і шляхи такого розмежування;
- обґрунтування концентричної організації індивідуальних онімічних фреймів та етноцентричної й радіальної організації загальномовних онімічних фреймів;
- асоціативний характер семантичного наповнення онімічних концептів;
- встановлення типів асоціативної ідентифікації онімічних концептів;
- віднайдення шляхів для роботи з усіма цими проблемами і зрештою — до їх роз'вязання чи принаймні певного висвітлення, тобто, інакше кажучи, побудова методики, методів дослідження в когнітивній ономастиці.
Як і взагалі ономастика є дуже специфічною сферою в складі мовознавства, так і когнітивна ономастика виявляє багато своєрідності у межах когнітивної лінгвістики завдяки таким фундаментальним специфічним прикметам онімів, як:
- їх величезна кількість (власних назв у кожній мові є мінімум у тисячу разів більше, ніж загальних);
- їх однореферентність (кожна власна назва має тільки одного носія) та 3) відсутність у них семантичного дна (власна назва не виражає поняття, а отже й не має семантичних обмежень: уся інформація про денотат охоплюється його назвою, що слугує фактично завжди заголовком усього семантичного обсягу даного конкретного денотата).
Засади існування та поєднання онімійних концептів у ментальному лексиконі позначаються терміном фрейм, який, подібно терміну концепт, має багато різнотлумачень, але для ономастичних потреб найпридатнішою видається теорія Чарлза Філлмора, який розуміє фрейми як поняттєві основи, поняттєві структури, що є засобами організації досвіду й інструментами пізнання.
Спираючись на ономастичні традиції, виділяємо відповідно до розряду денотатів, що номінуються, дев'ять фреймів:
- антропонімійний фрейм (об'єднує іменування людей)
- топонімійний фрейм (сукупність власних географічних назв)
- теонімійний фрейм (власні назви богів, божеств, розмаїтих демонів)
- ергонімійний фрейм (власні назви різних виробничих, суспільних, ідеологічних, конфесійних об'єднань людей)
- зоонімійний фрейм (клички тварин)
- космонімійний фрейм (власні назви природних космічних об'єктів та частин їх поверхні)
- хрононімійний фрейм (власні назви подій, часових відрізків)
- хрематонімійний фрейм (власні назви матеріальних предметів, що, на відміну від географічних об'єктів, не є елементами земної поверхні і можуть змінювати своє місцеположення)
- ідеонімійний фрейм (власні назви духовних предметів — творів письменників та інших митців).