Кодекс Калікста
Кодекс Калікста (лат. Codex Calixtinus) — старовинний рукопис з умовною назвою приписаною імені папи Калікста II, який зберігається в Іспанії. Рукопис датований 12 століттям.
Умовна назва
За легендами, які не варто вважати документально підтвердженими подіями, рукопис створив папа римський Калікст ІІ. Звідси сучасна назва рукопису. Сучасні дослідники не віддають авторство папі римському, а вважають, що її авторами були декілька осіб, а сам кодекс зібрали між 1130 та 1140 роками. Але для зручності зберігають історичну назву.
Зміст твору
Кодекс складається із п'яти книг, які присвячені апостолу Якову.
- В першій книзі наведено проповіді та літургії, пов'язані з іменем Апостола.
- В другій книзі наведено двадцять два дива, пов'язаних з апостолом на теренах Західної Європи.
- Третя книга містить опис переноса тіла померлого апостола із Єрусалима до Галісії в Північну Іспанію.
- Четверта книга — розповідь про короля Карла Великого та лицаря Роланда.
- П'ята книга — практичний довідник-путівник для паломників, котрі наважаться відвідати священну реліквію в місті Сантьяґо-де-Компостела. В кодексі наведені опис маршруту і поради подорожнім, описи місцевих звичаїв. Серед порад — пересторога не їсти місцевих риб, що були отруйні і викликали хвороби чи смерть паломників. Загальна кількість сторінок кодексу — 225.
Паломництво активно пропагували і заохочували, бо воно сприяло місцевій торгівлі і економіці, а також збагаченню церкви за рахунок паломників. Дорога Святого Якова мала популярність в середні віки, але згодом популярність згасла через секуляризацію культури і зменшенню ролі церкви в житті західноєвропейського суспільства. Церква провела велетенську кампанію, аби відновити популярність маршруту і як для паломників-вірян, так і для світських туристів, яких нині більшість.
- Світлина з вершником
- Вояки Карла Великого на шляху в Галісію.
- Фрагмент кодексу Калікста зі світлиною.
Джерела і посилання
Посилання
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Кодекс Калікста