Кодекс Лод

Кодекс Лод (Codex Laud) — один з месоамериканських кодексів ритуального-календарного змісту. Є однією з небагатьох доіспанських рукописів, що зберігся за часів колоніального періоду. Отримав назву на честь Вільяма Лода, архієпископа Кентерберійського та державного діяча часів англійського короля Карла I. Натепер знаходиться у Бодлеанській бібліотеці Оксфордського університету. Входить до Групи Борджіа. Це приклад мексиканського мистецтва, культури, релігії і духовності. Оригінал закрито для всіх, окрім найшанованіших дослідників Мезоамерики, доступні лише факсимільні копії.

Кодекс Лод (уривок)

Історія

Створено наприкінці XIII або на початку XV ст. Автори невідомі. На думку низку дослідників створено індіанцями територій сучасних штатів Оахака або Пуебла, ймовірніше у м. Теотіллан. На думку інших — ольмеками, але під впливом ацтеків або тольтеків, про що свідчить присутність відповідних богів. В будь-якому разі автор походив з півдня Месоамерики (ацтекського прикордоння), оскільки був добре обізнаний про цивілізацію майя.

У 1623 році з Іспанії привіз спадкоємець англійського трону Карл (майбутній Карл I). Незабаром став власністю Вільяма Лода, який у 1636 році пожертвував кодекс бібліотеки Оскфордського університету. У 1966 році у Граці вийшло перше повне видання кодексу з коментарем Котті Берленд.

Опис

Папір вироблений з оленячої шкіри, яка оброблена білим гіпсом або вапняком. Має зигзагоподібну форму, що дозволяє йому складатися. Складається з 24 аркушів з обох боків (48 листів), розміром 15,7х16,5 см. Загальна довжина становить 3,98 м. Написано піктографічним письмом. На відміну від інших кодексів відсутні коментарі іспанською мовою. Шкіряні палітурки з кінців додані пізніше. Над ним працювали 2 художники у різні часи. Частини рукопису втрачено. Більшість малюнків знаходяться у відмінному стані.

Застосовані переважно чорні та сині фарби, частково червоні, у меншій мірі жовтні. Читається справа наліво.

Зміст

Становить 11 розділів, які розкривають етапи людського життя, діяльність жерців. Є важливішим джерелом з розуміння ритуалів корінних мешканців, їх релігійних уявлень, Центральної Мексики та календаря тональпоуаллі. Водночас присутньо багато знань про культуру майя.

Зображення включають тварин, які часто вказують дати, а також богів та монстрів. Дні були показані маленькими колами, що представляють сонце: великі цифри були написані в стилі майя у вигляді рисок і крапок.

Частина кодексу присвячена астрономії, тут надається опис затемнення Сонця, яке зображено у колі 9 божеств. Інша частина кодексу має кілька зображень, що стосуються смерті. Деякі сцени зображують людські жертвоприношення.

Джерела

  • Boone, Elizabeth Hill (2007). Cycles of Time and Meaning in the Mexican Books of Fate. Joe R. and Teresa Lozano Long series in Latin American and Latino art and culture. Austin: University of Texas Press.
  • Noguez, Xavier. Códice Laud. Arqueología Mexicana Edición Especial: Códices prehispánicas y coloniales tempranos. (August 2009) p. 30-33
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.