Коефіцієнт відтворення термоядерної енергії

Коефіціє́нт відтво́рення термоя́дерної ене́ргії (Q) — співвідношення загальної енергії, яка виділяється у процесі реакції керованого термоядерного синтезу, що зрівноважує загальну енергію витрачену на запуск та підтримання реакції. Позначається символом Q. Реакція термоядерного синтезу стає самодостатньою і незбитковою, коли Q  1.

Вибух водневої термоядерної бомби «Ivy Mike». Це єдиний об'єкт створений людиною, що досяг коефіцієнта відтворення термоядерної енергії.

Щоб отримати коефіцієнт Q слід енергію, виділену в процесі термоядерної реакції поділити на енергію витрачену для розігріву плазми: Q = Pfusion/Pheat.

Метою «запалення», тобто досягнення стану плазми, що нагріває сама себе за допомогою термоядерної енергії без сторонніх енергетичних затрат, є досягнення безмежного Q. Хоча, запалення не є необхідною умовою для практичного застосування в реакторі. З іншого боку, досягнення Q = 20 потребує якості утримання майже такої ж як і потрібно для досягнення запалення, відповідно досі актуальним залишається критерій Лоусона.

Очікується, що в міжнародному експериментальному реакторі ITER, це співвідношення буде дорівнювати Q = 10. На демонстраційній термоядерній електростанції DEMO планується досягти Q = 25.

Джерела

  • ТЕРМОЯДЕРНАЯ ЭНЕРГЕТИКА. СТАТУС И РОЛЬ В ДОЛГОСРОЧНОЙ ПЕРСПЕКТИВЕ. Е. П. Велихов, С. В. Путвинский. (рос.)
  • Управляемый термоядерный синтез (рос.)
  • Fusion reactor aims to rival ITER. Nature, 30 April 2010. doi:10.1038/news.2010.214 (англ.)
  • Шиканов А. С. «Лазерный термоядерный синтез». Соросовский образовательный журнал, № 8, 1997 г. (рос.)
  • Л. А. Арцимович и проблема УТС (к 90-летию академика Льва Андреевича Арцимовича). В. С. Стрелков. Российский научный центр «Курчатовский институт», Москва, Россия (рос.)

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.