Колумбія (символ)
Колу́мбія (англ. Columbia) — жіночий образ, що уособлював США після Американської революції.
Колумбія | |
Названо на честь | Христофор Колумб |
---|---|
Колумбія у Вікісховищі |
В ужитку з 1730 щодо Тринадцяти колоній (майбутніх США). Це ім'я породило безліч назв географічних об'єктів, установ, організацій: Колумбійський університет, Округ Колумбія, корабель Columbia Rediviva (на честь якого названа річка Колумбія) та ін.
Близько 1920 року образ Колумбії як жіночого символу США витісняється зображенням «Статуї Свободи»[1]. Нині зображена на заставці кінокомпанії «Columbia Pictures». Колумбія була поширеним персонажем карикатур та коміксів, дуже популярних в США в 1920-х роках.
Історія символу
Слово «Колумбія» новолатинського походження, утворене від імені Христофора Колумба (лат. Christophorus Columbus) шляхом додання суфіксу «-ia» («-ія»), за зразком назв країн у латині (Britannia, Gallia тощо). Відоме, що головний суддя Массачусетсу Сем'юел С'юелл ужив ім'я «Колумбіна» (Columbina) щодо Нового Світу у 1697 році[2]. У формі «Колумбія» воно уперше з'являється у 1737 у журналі The Gentleman's Magazine Едуарда Кейва — у щотижневому розділі про дебати у Британському Парламенті[3][4]. Оскільки пряма публікація дебатів у Парламенті була річчю незаконною, вони видавалися під прозорою маскою «Звітів з дебатів у Сенаті Ліліпутії» (Reports of the Debates of the Senate of Lilliput), де імена осіб і місць ховались за псевдонімами. Більшість з них являли собою досить прозорі анаграми або перекручення справжніх імен, деякі — взяті прямо з «Мандрів Гулівера» Д. Свіфта. Незначна частина їх була витримана у класичному або новокласичному стилі: «Ерін» (Ierne) — щодо Ірландії, «Іберія» (Iberia) — щодо Іспанії, «Новеборак» (Noveborac) — щодо Нью-Йорка (від Eboracum — латинської назви Йорка), і «Колумбія» — щодо Америки (вона означала за тих часів європейські колонії у Новому Світі)[5].
Галерея
- Колумбія — уособлення США, популярне в 1920-х роках.
- Британія — уособлення Великої Британії. Дещо нагадує Колумбію.
- Колумбія шмагає Стівена Дугласа, зі схвалення «Дядька Сема». Карикатура 1860 року
- Картина «Американський прогрес» Джона Гаста. Колумбія уособлює «Дух Фронтиру», несучи телеграфний дріт через Західний Кордон, щоб виконати «Явне призначення». Близько 1872 року
- Колумбія чепуриться великоднім капелюшком у вигляді панцерника з написами «Влада над світом» на корпусі і «Експансія» на димі з димаря. Обкладинка журналу Puck Magazine від 6 квітня 1901 р.
- Погруддя Колумбії на дрібній купюрі у 15 центів
- Рельєф на Тихоокеанському Меморіальному цвинтарі
Див. також
- Дядько Сем — чоловіче уособлення США
- Британія — образ Британії
- Матінка-Росія — персоніфікація Росії
- Маріанна — жіночий образ Франції
- Свобода (богиня)
Примітки
- Donald Dewey (2007). The Art of Ill Will: The Story of American Political Cartoons. NYU Press. с. 13.
- [Thomas J. Schlereth, «Columbia, Columbus, and Columbianism» in The Journal of American History, v. 79, no. 3 (1992), 939]
- The Gentleman's Magazine, Vol. 8, June 1738, p. 285
- Proceedings of the Massachusetts Historical Society, Dec. 1885, pp. 159—165
- Debates in Parliament, Samuel Johnson.
Джерела