Кольоровий олівець
Кольоро́вий оліве́ць — це інструмент для малювання, який являє собою вузьке пігментоване ядро, укладене в циліндричну, переважно дерев'яну оболонку. На відміну від графітного або вугільного олівця, ядро кольорового олівця має олійну або воскову основу і містить іншу пропорцію пігментів, добавок і сполучних елементів. Водорозчинні (акварельні) олівці і пастельні олівці також виробляються як кольорові стрижні для механічних олівців.
Характеристики кольорових олівців
Кольорові олівці можуть відрізняться якістю і зручністю використання. Концентрація пігменту в ядрі, світлостійкість пігментів, довговічність і м'якість стрижня — це одні з ключових показників якості бренду і його ринкової ціни. Не існує особливої різниці якості олівців на олійній/восковій основі і водорозчинних кольорових олівців. Незважаючи на це деякі виробники оцінюють водорозчинні олівці як менш світлостійкі, ніж створені на олійній/восковій основі. Зазвичай кольорові олівці зберігаються в пеналах, щоб запобігти механічному пошкодженню.
Історія
Історія кольорових олівців не до кінця вивчена. Використання олівців на восковій основі задокументовано і бере початок в античності та згадується римським вченим Плінієм старшим[1]. Матеріали для малювання на восковій основі використовувалися художниками протягом століть, завдяки їх стійкості до вигорання, а також жвавості і яскравості кольорів. Незважаючи на те, що кольорові олівці використовувалися для «перевірки та маркування» протягом багатьох десятиліть. Лише на початку 20-го століття їх почали виробляти в потрібній художникам якості. Виробники, які першими почали виробництво кольорових олівців для художників, це Faber-Castell в 1908 році і Caran d'Ache в 1924 році і далі Berol Prismacolor в 1938[2]. Іншими відомими виробниками є: Blick Studio, Bruynzeel-Sakura, Cretacolor, Derwent, Holbein, Koh-i-Noor Hardtmuth, Lyra, Mitsubishi (uni-ball), Schwan-Stabilo і Staedtler.
Зростання популярності кольорових олівців як інструменту малювання стало основою створення «Colored Pencil Society of America» [CPSA][3]. Ця асоціація була заснована в 1990 році як некомерційна організація, присвячена художникам старше 18 років, які використовують кольорові олівці. CPSA не тільки просуває кольорові олівці як інструмент мистецтва, а й прагне встановити стандарти для виробників кольорових олівців. Інші країни, як Велика Британія, США, Канада, Австралія і Мексика[4][5][6] сформували свої організації та спільноти для художників, що використовують кольорові олівці.
Останніми роками у зв'язку з появою книг-розмальовок[7] та щоденників-розмальовок[8] для дорослих продажі кольорових олівців суттєво зросли. Також кольорові олівці активно використовуються в арт-терапії та психологічної реабілітації[9].
Див. також
- Олівець
- Пастель
- Я, Олівець — оповідання про виготовлення олівця.
Примітки
- Girdler, Jr., Reynolds (1967). Crayons in the History of the Arts. National Art Education Association. с. 31. JSTOR 3190944.
- Ellis, Margaret. Categories of Wax-Based Drawing Media. waac newsletter. Процитовано 13 вересня 2013.
- About CPSA. Colored Pencil Society of America. Архів оригіналу за 28 серпня 2013. Процитовано 12 вересня 2013.
- UK Coloured Pencil Society. UKCPS, Artist 2013. Процитовано 13 вересня 2013.
- Coloured Pencil Society of Canada. Coloured Pencil Society of Canada. Архів оригіналу за 28 вересня 2013. Процитовано 13 вересня 2013.
- Lindhardt, Belinda. Australian Coloured Pencils Network. Australian Coloured Pencils Network. Процитовано 13 вересня 2013.
- Johanna Basford Coloring Books.
- Paper diary with coloring pages. ISBN 0692593209. Архів оригіналу за 6 серпня 2018. Процитовано 16 квітня 2019.
- Why adult coloring books are good for you - CNN.