Комплекс садиби Харитоненка

Комплекс садиби Харитоненка (1880—1890) архітектурна пам'ятка національного значення, розташована в м. Суми, за адресою: вулиця Троїцька, 4. До комплексу входять торгова контора, родова садиба і сад.

Комплекс садиби Харитоненка
Садиба Харитоненка

50°54'38.22N, 34°48'35.05E
Країна  Україна
Розташування Суми
Адреса Суми, вулиця Троїцька, 4

Комплекс садиби Харитоненка
Комплекс садиби Харитоненка (Україна)

 Комплекс садиби Харитоненка у Вікісховищі

Опис

Контора торгового дому «Харитоненко і син» в 1860 роках була одноповерхова. У 1913 році її добудували в неокласичному стилі, стала двоповерхова (1913 рр.). Споруда служила резиденцією сімейства Харитоненко. Всі споруди були оснащені всіма видами комунікацій. Територію перед будинком прикрасив фонтан, прикрашений чарівної фігуркою античного божества.


Історія садиби

На березі річки Псел, де впадає в неї річка Сумка, в 1860-х рр цукрозаводчик Іван Харитоненко придбав ділянку землі з одноповерховим будинком і двома кам'яними флігелями. Тоді ж була почата перша перебудова садиби, а південний флігель був обладнаний під контору.

Інші відносять садибу Харитоненків до 1880-1910-их рр. Нібито в 1880-і в глибині ділянки з парком був побудований особняк, перед яким на червоній лінії вулиці розмістилася контора. У 1910 роках на ділянці були споруджені новий конторський будинок, службовий корпус зі стайнями, а також прокладено міст через Сумку. Двоповерховий особняк виконаний у модернізованих ренесансно-барокових формах. Головна контора — в стилі неокласицизму. До складу садиби входили також фонтан перед житловим корпусом і парк над Пслом. Павло Харитоненко успадкував від батька найбільше в Російській імперії об'єднання з семи цукрових і одного рафінадного заводів, з центральною конторою в Сумах — «Харитоненко і син». Ця контора є складовою комплексу «Садиба Харитоненка». У 1912—1913 роках Харитоненко провів ремонт всіх будівель, в тому числі будинку контори, яка стала двоповерховою. Стайні і льодовики також стали новими і зручними, а сад, що розкинувся на березі річки, удосконаленим. У довоєнний час в приміщенні контори розміщувався дитячий санаторій імені Косіора, під час війни був госпіталь, у повоєнний час — поліклініка № 1. Після 1991 року тут розміщувалася міська архітектура. Були спроби відремонтувати приміщення, місто передало його у власність Національного банку України, потім до Міністерства освіти. Зараз садиба Харитоненків належить Українській академії банківської справи НБУ.

Джерела

  • http://www.doroga.ua/poi/Sumskaya/Sumy/Usadjba_Kharitonenko/3644
  • Постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1761. Про занесення пам'яток історії, монументального мистецтва та археології національного значення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.