Комі (ґо)

Комі (яп. コミ) — компенсація у грі ґо за право першого ходу. Найпопулярніше значення комі, починаючи з кінця 90-х років 20-го століття: 6,5 каменя.

Необхідність запровадження комі

У ґо, як і в багатьох інших настільних іграх, гравець, який ходить першим має перевагу. Цінність кожного ходу в ґо під кінець партії падає, і партія закінчується тоді, коли цінних ходів уже не залишається. Початкові ходи найцінніші. Ця цінність накопичується впродовж партії, а тому ймовірність виграшу чорних, а саме чорні розпочинають у го, вища. Коли накопичилася статистика ігор між гравцями-професіоналами, стало зрозумілим, що чорні виграють у 70 % партій.

Така ситуація не є особливо важливою у матчах, оскільки при такій формі змагання гравці міняються кольором, тож перемагає той, хто виграє не лише чорними, а, хоча б частину партій, білими. Однак у практиці турнірів із великою кількістю гравців, особливо турнірів, що проводяться за системою з вибуванням, необхідно справедливо визначити переможця в конкретній партії. Таким чином зародилася ідея дати компенсацію білим, у вигляді певної кількості очок. Таку компенсацію називають комі.

Точне значення комі, яке встановлювало б справедливий результат, невідоме, оскільки невідомий результат ідеальної партії. Для початку значення комі встановили опитуванням серед гравців-професіоналів. Питання ставилося так: при якій компенсації ви згодилися б грати білими? Більшість гравців вибрала компенсацію в чотири камені. Для того, щоб зробити нічию неможливим результатом, спочатку встановили комі у 4,5 каменя. Половина каменя означає, що при рівній кількості очок виграш присуджується білим.

Незабаром, погравши при значенні значенні комі у 4,5 каменя, гравці професіонали прийшли до думки, що таке комі занадто мале. На початку 1970-х років значення комі було збільшене до 5,5 каменя. В 90-х роках, зібравши статистику, підрахували, що при такому значенні комі чорні виграють 53 % партій, і комі знову збільшили — спочатку в Кореї, потім у Японії. Тепер, у більшості турнірах, що проводяться за японськими правилами, стандартом є комі 6,5 каменя.

При грі за китайськими правилами, підрахунок ведеться дещо іншим способом, тому комі 6,5 каменя неможливе, тож використовується комі 7,5 каменя.

Практичне застосування комі

При грі за японськими правилами, в кінці гри чорні виставляють у свою територію 6 каменів (при комі 6,5). Якщо при підрахунку території супротивників виявляться однаковими, то перемога присуджується білим.

При грі за інгівськими правилами білі висталяють чотири свої камені у територію супротивника. Після цього обидва гравці продовжують виставляти камені в свою територію із го-ке. У кого залишаться камені — той програв. Якщо обидва супротивники зуміли розмістити всі 180 своїх каменів, перемога присуджується чорним.

Комі при форовій грі

При неоднакових силах супротивників, доволі застосовуються інші значення комі, в залежності від правил змагань. Комі, яке отримують чорні, називають оберненим комі. Наприклад, у щорічній партії між Хонімбо і любительським Хонімбо, комі змінюється, в залежності від перемоги професійного гравця, чи любителя на 2,5 каменя. Тобто, чорні отримують, наприклад, два форові камені, і білі ще зобов'зані виграти не менше ніж три очки.


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.