Корея

Коре́я — історична держава в Східній Азії, головним чином на Корейському півострові і прилеглих островах. Територія 220,8 тис. км². Населення понад 70 млн осіб, 99 % населення корейці.

Прапор Кореї (з книги 1882 р.)

Корея була штучно розділена на дві частини після Другої світової війни. Північну частину півострова і прилеглу частину материка займає Корейська Народна Демократична Республіка, південну частину півострова Республіка Корея. Розділення країни на дві частини, що відповідало розколу світу на соціалістичний і капіталістичний, зберігається з кінця 1940-х. Межа між Північною і Південною Кореєю (див. Демілітаризована зона (Корея)) — один з пережитків «холодної війни».

Природа — див. Корейський півострів, Манчжуро-Корейські гори.

Назви країни

На цей час[коли?] в Північній Кореї прийнята назва Чосон (кор. 조선, трансліт. 朝鮮), а в Південній — Хангук (кор. 한국; 韓國). Висувалися пропозиції використовувати назву Корьо (кор. 고려; 高麗) для майбутньої об'єднаної Кореї. Корьо (кор. 고려; 高麗}) — це назва держави на Корейському півострові, що існувала в 9181392 рр. н. е. Від неї походить європейська назва Кореї.

Історія

Історія Кореї

Доісторична Корея
Кочосон, Чінгук
Ранні корейські королівства
Пуйо, Окчо, Тон'є, Самхан, Конфедерація Кая
Три королівства
Когурьо, Пекче, Сілла
Об'єднане Сілла, Пархе
Пізні три королівства
Корьо: Кіданьські війни, Монгольські вторгнення
Чосон: Імджинська війна
Корейська імперія
Генерал-резиденти
Під контролем Японії:
Генерал-губернатори, Тимчасовий уряд Республіки Корея
Розділена Корея:
Корейська війна, Північна, Південна Корея
Хронологія, Військова історія, Список монархів

Портал «Корея»
Мапа Кореї 1531 р.

Людина розумна з'явилась на Корейському півострові приблизно 40000-25000 років тому, в період пізнього палеоліту. Однак ці стародавні люди не були безпосередніми предками сучасних корейців. Корейський етнос склався в результаті міграцій народів на півострів — головним чином з півночі. Ці міграції почалися в епоху неоліту (шосте — перший тисячоліття до нашої ери) і тривали до кінця першого тисячоліття нашої ери[джерело?].

Початок корейської історії часто датується 2333 до н. е., коли Тангун, легендарний син Небожителя і жінки з племені, тотемом якого вважався ведмідь, заснував перше королівство. Історики називають найраніший етап корейської історії періодом Кочосон (Стародавній Чосон).

На початку нашої ери склалося три ранньофеодальних держави Сілла, Пекче і Когурьо. В кінці X століття Корейський півострів був об'єднаний під владою держави Корьо.

У XVI—XIX століттях Корея проводила політику самоізоляції.

Після російсько-японської війни 190405 рр. Японія встановила протекторат над Кореєю, а в 1910 р. анексувала її. Розгром Японії в Другій світовій війні поклав кінець японському пануванню в Кореї (з Кореї були також виселені всі японці). Північна частина Кореї була окупована Радянським Союзом, а південна Сполученими Штатами.

У 1948 р. було створено дві держави КНДР на півночі і Республіка Корея на Півдні. Корейська війна 195053 рр. закріпила розкол країни. Проте обидві корейські держави переконані в неминучості об'єднання в майбутньому.

Див. також

Література

  • Корея в описах західних авторів (ІХ - початок ХХ століття) : посіб.-хрестоматія / Ю. А. Ковальчук. – Київ : Вид. дім Д. Бураго, 2019. – 456 с. – ISBN 617-7621-26-2.
  • Новий погляд на історію Кореї: Підручник / Кім Чжонбе, Мін Хьонґу, Пак Йонун, Чжо Ґван та ін. За ред. Хо Сун Чьол. Переклад з корейської Ю. А. Ковальчук. – К.: Видавничий дім Дмитра Бураго, 2010. – 336 с. – ISBN 978-966-489-076-9

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.