Конституційний суд Молдови

Конституційний суд Молдови (рум. Curtea Constituţională a Republicii Moldova) — відноситься до судової гілки державної влади. Є органом конституційного контролю, до компетенції якого входить оцінка відповідності правових норм конституції. Його статус і повноваження визначені у 5-му розділі конституції.[1]

Герб Конституційного суду Молдови
Ця стаття є частиною серії статей про
державний лад і устрій
Молдови
Категорія • Інші країни

Конституційний суд — єдиний орган конституційної юрисдикції в Молдові. Він незалежний від будь-якої іншої публічної влади і підкоряється тільки конституції, гарантує верховенство конституції, забезпечує реалізацію принципу поділу державної влади на законодавчу, виконавчу та судову і гарантує відповідальність держави перед громадянином і громадянина перед державою.

Конституційний суд не розглядає політичні питання. Головою Конституційного суду з 23 лютого 1995 року був Павло Барбалат. З 27 лютого 2001 року був Віктор Пушкаш. З 1 березня 2007 року ним був обраний Дмитро Пулбере, який був переобраний 2 березня 2010 року. У жовтні 2011 року головою суду став Олександр Тенасе.

Повноваження

Конституційний суд вирішує такі питання:

  • здійснює контроль за запитом конституційності законів і постанов парламенту, указів президента, постанов і ордонансів уряду, а також міжнародних договорів, однією із сторін яких є Молдова[2];
  • дає тлумачення конституції;
  • висловлюється з пропозиціями про перегляд Конституції;
  • підтверджує результати республіканських референдумів;
  • підтверджує результати виборів парламенту і президента Молдови;
  • констатує обставини, що виправдовують розпуск парламенту, відсторонення від посади президента Республіки Молдова або тимчасове виконання його обов'язків, а також неможливість виконання президентом Республіки Молдова своїх обов'язків протягом більш ніж 60 днів;
  • дозволяє виняткові випадки неконституційності правових актів, представлені Вищою судовою палатою;
  • приймає рішення з питань, предметом яких є конституційність діяльності партії.

Конституційний суд здійснює свою діяльність з ініціативи суб'єктів, передбачених законом про конституційний суд.

Формування

Конституційний суд складається з шести суддів, які призначаються на шестирічний термін. Двоє суддів призначаються Парламентом, двоє Урядом і двоє — Вищою радою магістратури. Судді Конституційного суду обирають таємним голосуванням Голови суду на 3 роки.

Незалежність

Судді Конституційного суду незмінні протягом строку повноважень і є незалежними, підкоряються тільки Конституції.

Умови призначення

Судді Конституційного суду повинні мати вищу юридичну освіту, високий професійний рівень і стаж роботи в галузі юриспруденції, у сфері юридичної освіти чи науки не менше 15 років.

Несумісність

Посада судді Конституційного суду несумісна з якою іншою оплачуваною державною або приватною посадою, за винятком викладацької і наукової діяльності.

Рішення Конституційного суду

  • Закони та інші нормативні акти або їх частини втрачають чинність з моменту ухвалення Конституційним судом відповідного рішення.
  • Рішення Конституційного суду остаточні й оскарженню не підлягають.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.