Короткозамикач

Короткозамикач електричний апарат, призначений для створення штучного короткого замикання на землю в мережах електропостачання.

Будова

Конструктивно короткозамикачем аналогічний заземлювача, але за рахунок потужної контактної системи може включатися на коротке замикання.

Застосування

Короткозамикачем спільно з віддільником застосовуються в спрощених схемах підстанцій замість більш дорогих силових вимикачів. Така заміна дозволяє економити значні кошти, тому що вартість силових вимикачів досить висока. Чим більше приєднань на підстанції і вище напруження високої боку, тим більше помітною стає вигода від використання спрощених схем. В основному спрощені схеми набули поширення на напрузі 35, 110 кВ. Встановлюються короткозамикачем: в мережах з заземленою нейтраллю — на одну фазу, в мережах з ізольованою нейтраллю — на два. Включення короткозамикачем відбувається автоматично, відключення проводять вручну.

В даний час застосування короткозимикачів обмежено тими підстанціями де вони встановлені, короткозамикачем більше не виробляються, так як схеми ПС де вони застосовуються мають меншу надійність і велику ймовірність пошкодження дорогого обладнання підстанції (силового трансформатора), ніж схеми із застосуванням вимикачів.

Принцип дії захисту з використанням короткозамикачем

Схема підстанції без вимикача на стороні високої напруги

У випадку аварії на трансформаторі одного з приєднань (T1), встановлений на ньому захист подасть напруга на котушку включення відповідного короткозамикача (SC1). Короткозамикачем замкне свої контакти, створивши штучне замикання на землю. На це замикання зреагує захист магістральної ЛЕП, в зоні дії якої знаходиться підстанція, і за допомогою головного вимикача (Q) відключить всю підстанцію. Через невеликий проміжок часу на лінії спрацює АПВ і включить головний вимикач. За цей час, який називається безструмовою паузою, спрацює тільки віддільник пошкодженого трансформатора (E1) і відключить його від мережі. Таким чином, не використовуючи окремий вимикач на кожне приєднання, можливо вимкнути пошкоджену ділянку, залишивши підстанцію в роботі.

Джерела

  • ГОСТ 17703-72 «Апарати електричні комутаційні. Терміни та визначення»
  • «Релейний захист і автоматика підстанцій з короткозамикачем та віддільником» М. Л. Голубєв «Енергія» Москва 1973
  • «Релейний захист та автоматика систем електропостачання» Андреев В. А. М. «Вища школа» 2007 ISBN 978-5-06-004826-1
  • «Релейний захист енергетичних систем» Чорнобровий Н. В., Семенов В. А. М. Энергоатомиздат 1998 ISBN 5-283-010031-7
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.