Космічний фонтан
Космічний фонтан — будова з доставки вантажів на орбіту. Є альтернативою космічному ліфту, який на відміну від космічного фонтану повинен мати висоту 36 тисяч кілометрів (висота ГСО) і розташовуватися на екваторі. На відміну від оригінальної конструкції космічного ліфта, фонтан є надзвичайно високою вежею, оскільки така висока башта не може підтримати свою вагу з використанням традиційних матеріалів, планується що ця вага буде підтримуватися наступним чином: усередині вежа буде порожня, всередині цієї порожнини знаходяться спеціальне гранульована речовина. Це речовина, після передачі їй кінетичної енергії, швидко рухається вгору від нижньої частини башти і передає цю енергію у верхній частині, після чого під впливом сили тяжіння падає назад, це буде утримувати башту від падіння.[1] Вантажі космічним фонтаном можна піднімати двома способами: за допомогою спеціальних систем на зразок ліфта в будівлях або з потоком гранул.
Будівництво
На відміну від традиційного космічного ліфта, який повинен бути побудований з ГСО, космічний фонтан може бути побудований повільно від поверхні Землі.[1] Темпи будівництва повністю керовані і можна зупинити будівництво башти на будь-якій висоті. Башта буде здатна підняти все корисне навантаження, потрібне для її власного будівництва.
Переваги в порівнянні з космічним ліфтом
- Космічний фонтан може бути побудований із застосуванням вже наявних на сьогоднішній момент технологій.[1] Він не вимагає екзотичних матеріалів (таких як нанотрубки), на відміну від космічного ліфта.
- Космічний фонтан може бути побудований від Землі, а не з ГСО як у випадку з космічним ліфтом.
- Космічний фонтан може бути побудований в будь-якій точці на землі, а не тільки на екваторі.
- Космічний фонтан може бути побудований на небесних тілах з дуже малою швидкістю обертання, наприклад: Місяць, Венера.
- Космічний фонтан не так сильно схильний до ризику потрапляння в нього космічного сміття, через те, що його розмір менше ніж у космічного ліфта.[1]
Недоліки в порівнянні з космічним ліфтом
Його основний недолік це те, що він є активною структурою і тому вимагає постійної енергії.[2]
Інші способи застосування технології
- Замкнутий контур системи може бути використаний для накопичення енергії, подібно до маховика, забезпечуючи вирівнювання навантаження для наземних енергосистем. У перспективі він може використовуватися для передачі енергії.
- Дуже маленький фонтан може бути використаний для побудови високих антени. Більший (заввишки десять кілометрів і більше), може бути побудований для радіо та телевізійних передач на величезні області порівнянних за розміром з Європою.
- Фонтан може також виявитися економічною альтернативою для супутників зв'язку в деяких малих державах в Тихому океані.[1]
- Ліфт і оглядовий майданчик також можуть бути додані як туристична пам'ятка.[1]
Література
- Roderick A. Hyde, «Earthbreak: Earth-To-Space Transportation», Defense Science 2003 +, том 4, № 4, стор 78-92 (серпень / вересень 1985).
- Роберт Л. Форвард і Hans P. Moravec, "High Wire Act," Omni, том 3, № 10, стор 44-47 (липень 1981).
Див. також
- Космічний ліфт
- Космічна гармата
- Пускова петля
- Космічний міст
- Відцентрова сила
Примітки
- Вільно стоїть структура космічного ліфта
- Стаття на основі технології для космічного фонтану. Архів оригіналу за 23 серпня 2011. Процитовано 1 травня 2011.