Костел та склеп-усипальниця Руліковських (Мотовилівка)

Костел та склеп-усипальниця Руліковських — руїни костелу та реставрованого у 2016-2017 роках склепу-усипальниці Руліковських у селі Велика Мотовилівка на Київщині, збудованого у 1800 році (склеп-усипальниця постала пізніше). Пам'яткоохоронного статусу не мають.

Руїни костелу та склеп-усипальниця Руліковських
Склеп-усипальниця Руліковських
50°08′41″ пн. ш. 30°04′53″ сх. д.
Розташування  Україна, Велика Мотовилівка (Київська область)
Засновник Ігнатій Руліковський
Кінець будівництва 1800
Зруйновано 1930-1950-і (частково)
Відбудовано 2016-2017 (каплиця-усипальниця)
Стиль класицизм
Костел та склеп-усипальниця Руліковських (Мотовилівка) (Україна)


Історія

1686 року Правобережна Україна майже у повному складі відійшла до Польщі. Кордон між державами проліг річкою Стугна, що розділила доти єдине село Мотовилівка на дві частини. Польська частина залишилась власністю Аксаків, з1749 році — Руліковських. Було збудовано маєток, зокрема великий мурований палац.

1800 року Ігнатій Руліковський збудував у селі цегляний костел Ісуса Христа. Мурований з червоної цегли у вишуканому стилі, поверховою вежею і цегляним парканом. Лаврентій Похилевич у своїй праці згадував костел: «Хоча у Мотовилівці зовсім немає осіб, що сповідують латинську віру окрім власника та службовців його економії декількох осіб (всього 27 обох статей); однак ще у 1800 році невдовзі по наверненню уніатських церков до православ'я, збудований власниками кам'яний латинський костел»[1].

Довжина костелу – 19,4 аршини, ширина – 9 аршин, висота – 7,5 аршин. До паарфії належали: місто Васильків, села: Велика Мотовилівка, Геленівка, Велика і Мала Солтанівка, Мар’янівка, Ксаверівка, Кодаки, Вінницькі Ставки, Фастовець, станція Мотовилівка, станція Боярка, хутори: Борова, Руликів, Кулібаби.

Згодом у костелі було влаштовано склеп-усипальницю Руліковських. У 1892 році в усипальниці було поховано Антонія Амброзія Руліковського, а 1900 року Едварда Руліковського.

1929 року служби у костелі припинились. У радянський час палац та костел було підірвано. Руїни розбиралися місцевими мешканцями на будівельні матеріали. Та все-таки повністю костел знищено не було — залишились його руїни та склеп-усипальниця Руліковських.

На стінах склепу-усипальниці збереглися дві гранітні плити, на яких зазначені імена Антонія та Едварда Руліковських.

2015 року громадською організацією “Ініціативна молодь Мотовилівських сіл” було вирішено звернутись до польської громади з проханням посприяти у відновленні та реконструкції родинного склепу Руліковських.

2 жовтня 2016 року відбулося освячення родинної усипальниці Руліковських. 18 листопада 2017 року єпископ Віталій Кривицький освятив відновлену ззовні та внутрішньо каплицю- усипальницю родини Руліковських.

Фотогалерея

Стан усипальниці до реставрації 2016 року
Плита з іменем Антонія Руліковського
Плита з іменем Едварда Руліковського

Джерела та посилання

Примітки

  1. Лаврентий Похилевич. Сказания о населенных местностях Киевской губернии, или Статистические, исторические и церковные заметки о всех деревнях, селах, местечках и городах, в пределах губернии находящихся. — Киев: Типография Киевопечерской лавры, 1864, с.478.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.