Котигорошко

Котигоро́шко (Покотигорошко) герой однойменної української народної казки. Хлопчик надзвичайної сили, який народився від горошини та визволив своїх братів і сестру з полону змія. Подібна казка існує також у білорусів і, в запозиченому варіанті, в росіян.

Ім'я та походження образу

Ім'я Котигорошка пов'язане з горохом, бобовою культурою, яку вирощували від часів халколіту народи, що населяли Передню Азію, акваторію Середземного та Чорного морів. Горох вважався символом життєдайної сили у сільськогосподарських суспільствах: врожайності, плодовитості худоби і процвітання господи. Зокрема, у слов'ян горох був невід'ємною частиною Різдвяного столу і шлюбних церемоній, які пов'язувалися з народженням дітей[1].

Образ героя Котигорошка, як вважається у сучасній фольклористиці, сходить до базового міфологічного індоєвропейського сюжету про чудесним чином народженого героя, що з допомогою могутньої зброї визволяє викрадену дівчину. На тому ж сюжеті засновані епос Рамаяна (визволення Індрою своєї дружини Сіти з полону Равани) та казки на кшталт «Бух Копитович» чи «Сученко»[2].

Борис Рибаков розглядав казку «Покотигорошко» як міфологему пізнього неоліту про мандри волхва у потойбіччя задля визволення душ померлих[3].

Котигорошко у казках

Ілюстрація до казки «Котигорошко». Художник Мільковицький Аркадій

Основний сюжет

Чоловік посилає шістьох синів орати поле, а доньку — віднести їм обід. Донька іде шукати братів за бороною, але змій прокладає свою борону, щоб заманити її до себе та ув'язнити. Брати вирушають визволяти її, змій викликає їх на бій на залізний тік. Він перемагає усіх шістьох і також ув'язнює.

Їхня мати з'їдає горошину, що котилася повз, після чого народжує сина, котрого називає Котигорошком. Хлопчик швидко росте, стає надзвичайно сильним і копаючи криницю добуває шматок заліза. Після цього він розпитує в батьків де його брати й сестра. Ті відмовляють його від пошуків, але Котигорошко несе залізо до коваля, щоб той виготовив зброю для боротьби проти змія. Коваль виковує булаву, Котигорошко двічі підкидає її, випробовуючи на міцність. Першого разу зброя при падінні розламується, а другого тільки гнеться. Взявши булаву, Котигорошко іде за бороною до змієвого двору.

Сховавшись у змієвому житлі, Котигорошко дожидається змія. Той викликає його бій на залізний тік і гине. Котигорошко забирає змієві скарби та визволяє в'язнів, але не виказує, що він їхній брат. Дорогою додому він засинає, брати замислюють прив'язати Котигорошка ликом до дуба та сказати батькам, що це вони здолали змія. Прибувши додому, брати дізнаються від батьків про Котигорошка. Той вириває дуб із корінням і кидає його в хату. Після цього він покидає домівку.

Подорожуючи світом, Котигорошко зустрічає трьох чоловіків із незвичайними силами: Вернигору, Вернидуба і Крутивуса. Вернигора вміє переміщувати гори, Вернидуб — виривати дуби голими руками, а Крутивус змушує воду розступатися. Вчотирьох вони дістаються до порожньої хатки в лісі, де спиняються на ніч.

У наступні три дні троє ідуть на полювання, а один лишається в хатці вартувати і варити їсти. Щоразу приходить маленький, проте могутній дідок, вимагаючи пересадити його через поріг. Вернигора, Вернидуб і Крутивус нешанобливо ставляться до дідка, той вішає вартового на гвіздок, з'їдає все наготоване і йде. Вартові не зізнаються в цьому, кажучи іншим, що заснули і не встигли зготувати їжу. Четвертого дня в хатці лишається сам Котигорошко. Він пересаджує дідка через поріг, але той намагається так само повісити його. Котигорошко защемлює його бороду у дубі. Дідок вириває дуба й тікає.

Слід приводить до ями, в яку Вернигора, Вернидуб і Крутивус бояться спуститися. Вони в'яжуть мотузки, на яких Котигорошко і спускається в яму. На дні виявляється палац і царівна, що відмовляє Котигорошка від битви з дідком. Котигорошко все ж бореться з ним, убиває і забирає скарби з царівною. Його товариші витягають на поверхню три мішки коштовностей і царівну, а Котигорошка вирішують скинути. Той прив'язує замість себе камінь і коли його скидають, лишається неушкодженим.

Котигорошко захищає пташенят від грози. Коли прилітає птаха та цікавиться хто їх прикрив від дощу, пташенята видають Котигорошка. Птаха обіцяє виконати за це його бажання, той бажає вилетіти на поверхню. В політ птаха наказує взяти шість кадовбів м'яса і води, щоб годувати її. М'яса не вистачає, тож Котигорошко відрізає свою литку і дає птасі. Дізнавшись що їй дав Котигорошко, птаха виригує литку та приносить живої води. Покроплена водою, литка приростає на місце.

Вибравшись із ями, Котигорошко розшукує Вернигору, Вернидуба та Крутивуса в батька царівни. Він карає товаришів і одружується з царівною.

Варіації

  • В українських варіантах казки дідок не тільки вішає вартових на гвіздок, а й вирізає зі шкіри на їх спині ремінь; птаха описується то як мати, то як батько пташенят, переважно це гриф; Котигорошко вибачає товаришів-зрадників.
  • У білоруському варіанті казки двоє братів ідуть до змія (Смока) по черзі. Змій хвалиться своїм багатством і дає їм завдання розрубати колоду без сокири та спалити її без вогню. Коли ті не виконують завдання, вбиває їх. Котигорошко голіруч ламає колоду й роздмухує її на тирсу, таким чином проходячи випробування, і вбиває змія. Після цього він ловить вороненя і вимагає від ворони принести взамін цілющої та живої води. Покропивши тіла братів водою, він оживлює їх і ті визнають його за свого брата, після чого спалюють змієвий палац і повертаються із сестрою додому.
  • У російському варіанті замість змія фігурує чорт. Котигорошко отримує не булаву, а меч. Після цього він зустрічає Вернигору, Вернидуба й Крутивуса. Дідок виявляється братом чорта, в якого Котигорошко визволяє царівну. Після цього герой з допомогою ворони вибирається з ями та перемагає чорта. Він визволяє її та братів і забравши в товаришів-зрадників царівну одружується з нею.

Трактування сюжету казки

Пам'ятник Котигорошку, Київ, вул. Грушевського

Мотив визволення братів зі змієвого полону, на думку етнологів, відображає визволення від іноземного гніту. Мотив викрадення нареченої вважається відображенням первісної практики переведення її з роду батьків до свого. При цьому хлопець може знайти собі наречену в іншому роді, куди він передавався на виховання. Боротьба з охоронцями нареченої є алегорією магічної боротьби з тотемом роду. Також у цьому вбачається первісний обряд убивства царя (чи особи, котра його символізує), необхідного для одруження з його дочкою та успадкування престолу[4].

Образ у культурі

Мультфільми

П'єси

Повісті

Інше

  • Котигорошко для iPad — інтерактивна книга, видавництва KievSeaPirates
    Котигорошко — українське прізвище
  • Іван Котигорошко — герой оповідання Михайла Коцюбинського «Дорогою ціною»
  • Фантастичний роман Василя Кожелянка «Котигорошко» (2000 р.). Головний герой — Вишнеслав Котигорошко
  • Назва дитячих конкурсів: з української мови і літератури; з цивільної оборони
  • Марка печива
  • Перша українська народна казка для iPad. Інтерактивна дитяча книга Котигорошко, видавництва KievSeaPirates.

Див. також

Примітки

  1. Плотникова А. А. Гороху объесться // Русская речь. М., 1992. № 1. С. 107—109. Архів оригіналу за 11 лютого 2009. Процитовано 22 лютого 2009.
  2. Наливайко С. І. Українська індоаріка. — К.: Євшан-зілля, 2007. — С. 201—202.
  3. [https://archive.org/stream/literaturoznavchat1#page/n565/mode/2up Література праукраїнського періоду] // Літературознавча енциклопедія : у 2 т. / авт.-уклад. Ю. І. Ковалів. — Київ : ВЦ «Академія», 2007. М  Я. — С. 566.
  4. Videiko, Mykhailo. 2017. Mythology. Iurii Mosenkis, Natalia Svyshch HAPPY WEDDING IN UKRAINIAN FAYRY TALES. www.trypillia.com (en-gb). Процитовано 11 березня 2018.
  5. Шиян Анатолій. Котигорошко (електронна версія) на сайті «Бібліотеки української літератури». — Процитовано 14 січня 2013

Джерела та посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.