Кратер Стікні

Кратер Стікні (англ. Stickney) — найбільший метеоритний кратер на Фобосі, природному супутнику Марса. Діаметр кратера становить близько 9 км, таким чином він займає значну частину поверхні Фобоса. Названий на честь Хлої Анджеліни Стікні Холл, дружини американського астронома Асафа Холла[1], який відкрив обидва супутники Марса у 1877 році.

Кратер Стікні зфотографований Mars Reconnaissance Orbiter у березні 2008 року

1878 року Холл написав, що він «полишив би пошук [супутників Марсу] якби не підбадьорювання [його] жінки.»[2] Назву кратер отримав 1973 року, базуючись на знімках отриманих апаратом Mariner 9[3].

Картер Стікні (ліворуч) з радіальними жолобками

Всередині кратера розташований ще один кратер меншого розміру (2 км), який утворився в результаті пізнішого зіткнення. 2006 року цей кратер отримав назву Лімток, на честь персонажа з «Мандрів Гуллівера» Джонатана Свіфта. Загалом, на Фобосі багато об'єктів названо на честь персонажів-ліліпутів[1], на згадку про факт, що в «Мандрах Гулівера» згадано рівно два супутники Марса, хоча відкрито їх було набагато пізніше, лише в XIX сторіччі.

Від Стікні радіально відходять численні жолобки та кратерні ланцюги. Це призвело до появи теорії, що удар, який утворив Стікні, майже знищив Фобос. Однак, як випливає з даних Mars Express, кратерні ланцюги не пов'язані зі Стікні і, можливо, утворилися від уламків матеріалу, вибитого астероїдами з поверхні Марсу[4]. Кратер має помітну смугасту текстуру на внутрішніх стінах, зумовлену зсувами ґрунту, який падає в кратер[5].

Кратер Стікні розташований у центрі західного краю поверхні Фобоса на боці, якій обернений до Марса. Тому, за підрахунками[6], Стікні досить великий, щоб його можна було розрізнити з поверхні Марса неозброєним оком.

У повісті Кіма Стенлі Робінсона Червоний Марс у кратері Стікні розташоване місто.

Джерела

  1. Blue, Jennifer. Phobos Nomenclature: Crater. Gazetteer of Planetary Nomenclature. Архів оригіналу за 28 травня 2009. Процитовано 24 липня 2009.
  2. Hall, Asaph, Observations and orbits of the satellites of Mars, Washington: Government Printing Office, 1878 (quoted in Hall, Angelo, An astronomer's wife, Baltimore: Nunn and Company, 1908, p. 112).
  3. Veverka, Joseph et al. "A Mariner 9 atlas of the moons of Mars, " Icarus 23, 206—289 (1974).
  4. Murray, John B. et al. «New evidence on the origin of Phobos' parallel grooves from HRSC Mars Express,» Lunar and Planetary Science XXXVII (2006).
  5. Phobos from 6,800 Kilometers (Color). NASA/JPL-Caltech/University of Arizona. 9 квітня 2008. Архів оригіналу за 12 квітня 2008. Процитовано 9 квітня 2008.
  6. Підрахунок кутового розміру об'єкта розміром 9 км на відстані 9250 км дає 9/9250 * 206265 = 200 кутових секунд. Об'єкт має мати розмір не менше 60 кутових секунд для того, аби розрізнятися неозброєним оком.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.