Кривошипно-шатунний виконавчий механізм
Кривошипно-шатунний виконавчий механізм використовується як в енергетичних, так і в технологічних машинах, а саме: у двигунах внутрішнього згоряння; поршневих компресорах; поршневих насосах; швейних машинах; кривошипних пресах; у приводі засувок деяких квартирних, сейфових дверей. Призначений для перетворення зворотно-поступального руху поршня в обертовий рух і навпаки За принципом дії кривошипно-шатунні механізми можуть працювати за прямою або зворотною схемами.
- Пряма схема. Кінематична ланка під дією сил (наприклад поршень під дією тиску газів) поступально рухається в сторону колінчастого вала. За допомогою кінематичних пар «поршень-шатун» і «шатун-вал» поступальний рух поршня перетворюється в обертальний рух колінчастого вала. Колінчастий вал складається з: шатунних шийок; корінних шийок; противаги.
- Зворотна схема. Колінчастий вал під дією прикладеного зовнішнього обертового моменту виконує обертовий рух, який через кінематичний ланцюг «вал-шатун-поршень» перетворюється в поступальний рух поршня.
Кривошипно-шатунний механізм може бути:
- - центральний, у якого вісь циліндра перетинається з віссю колінчастого вала;
- - зміщений, у якого вісь циліндра зміщена щодо осі колінчастого вала на величину а;
- - V-подібний (в тому числі з причіпним шатуном), у якого два шатуни, що працюють на лівий і правий циліндри, розміщені на одному кривошипі колінчастого вала.
За співвідношенням ходу і діаметра поршня розрізняють:
- - короткого ходу (S/D < 1);
- - довгого ходу (S/D > 1).
Див. також
Література
- Гнітько С.М., Бучинський М.Я., Попов С.В., Чернявcький Ю.А. Технологічні машини: підручник для студентів спеціальностей механічної інженерії закладів вищої освіти. Харків: НТМТ, 2020. 258 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.