Крижаний черв'як (проєкт)

Проєкт «Крижаний черв'як» (англ. Project Iceworm) — кодова назва секретного американського проєкту часів Холодної війни по розміщенню мережі ракетних установок МБР під крижаним щитом Гренландії. Запущений у 1958 році, закритий у 1966 році.[1].

Історія

Портативна атомна електростанція.

В крижаному щиті острова планувалося побудувати систему тунелів довжиною близько 4000 кілометрів і розмістити в ній близько 600 ядерних ракет, які в разі війни могли б досягти території колишнього СРСР. Для цього на північному заході Гренландії був закладений майданчик Camp Century на льодовику висотою 2000 метрів. В процесі робіт, які стартували в 1958 році, був прокладений 21 тунель загальною протяжністю 3000 метрів, а також деякі соціальні об'єкти. Загальна кількість співробітників, задіяних в будівництві і тих, які проживали в льодовику, склала близько 200 осіб. Однак в ході експлуатації було виявлено, що переміщення льодовиків носить більш інтенсивний характер, ніж очікувалося, тому всім військовим об'єктам загрожувало неминуче руйнування.

У підсумку проєкт "Крижаний черв'як" в 1966 році був закритий, військова база Кемп-Сенчурі виведена з експлуатації, а її інфраструктура та відходи, включаючи радіоактивні, хімічні та біологічні речовини, залишилися в льодовику. [2]

Сучасний стан

У 2016 році, канадські вчені, з'ясували, що глобальне потепління і інтенсивне танення льодовиків призведуть до того, що отруйні відходи з-під товстого шару льоду і снігу вийдуть на поверхню землі і потраплять в океан. Танення льодовика, в надрах якого розташована військова база, почнеться приблизно в 2090 році.

Примітки

  1. NASA б'є на сполох через "Крижаного хробака". «Сьогодні». 3 лютого 2017. Процитовано 4 червня 2021.
  2. Гренландію поїдає "Крижаний черв'як" – NASA. Укрінформ. 2 лютого 2017. Архів оригіналу за 1 вересня 2017. Процитовано 4 червня 2021.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.