Кунене (річка)

Куне́не (англ. Kunene, порт. Cunene) річка в південно-західній Африці, починається в Анголі, в середній і нижній течії утворює кордон між Анголою і Намібією і вливається до Атлантичного океану; одна з лише двох цілорічних річок, що перетинають пустелю Наміб. Довжина 1207 км, площа басейну 109 832 км². Першим її повноціннодослідив Франсишку де Ласерда.

Кунене
Кунене біля водоспаду Епупа
17°14′58″ пд. ш. 11°45′12″ сх. д.
Витік Плоскогір’я Біє, Ангола
Гирло Атлантичний океан, кордон між Анголою і Намібією
• координати 17°14′58″ пд. ш. 11°45′12″ сх. д.
Басейн Cunene basind
Країни:  Ангола і  Намібія
Прирічкові країни: Ангола, Намібія
Довжина 1207 км
Площа басейну: 109 832 км²
Середньорічний стік 174 кубічний метр за секунду
Притоки: Какулувар (пр.)
Ідентифікатори і посилання
GeoNames 3355854
 Медіафайли у Вікісховищі

Кунене починається в центральній Анголі на плоскогір'ї Біє за 32 км на північний схід від міста Уамбо і тече по крутому гранітному річищу на південь. Біля Матали річка покидає гранітну височину, падаючи на 13 м, і потрапляє до північних околиць пустелі Калахарі, де протягом дощового сезону затоплює довколишні піски. Гребля, збудована в цьому місці, підвищує рівень річки ще на 8 м, і набутий перепад рівня за 21 м використовується для генерації електрики.

Біля Олушанджи річка різко звертає на захід, проходить через серію бистрінь і зривається водоспадом Руакана висотою 124 м, де вона також перегороджена греблею з метою виробництва електрики та іригації. Починаючи з цієї точки річка утворює кордон між Анголою і Намібією. За 80 км на захід річка потрапляє до ділянки глибоких ущелин, які прорізують гірські хребти Зебра і Байніш, що досягають висоти понад 2200 м, тоді як річкове ложе знаходиться за 1200 м нижче. На цьому відрізку річка перетинається водоспадом Епупа висотою 30 м. Проект будівництва греблі гідроелектростанції на цьому водоспаді, запропонований намібійським урядом, зустрічається з опором екологів і представників місцевого народу гімба, землі якого мають бути затоплені водосховищем.

По виході з ущелини Байніш Кунене потрапляє до пустелі Наміб, де має значно скорочений стік, і вливається до Атлантичного океану декількома рукавами дельти шириною близько 30 км. Гирло річки створює лимани, які протягом сухого сезону відокремлюються від океану піщаними косами.

Каскад ГЕС

На річці розташовано ГЕС Gove, ГЕС Матала, ГЕС Руакана.

Галерея

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.