Кхон (водоспад)

Кхон (лаос. ນ້ຳຕົກຕາດຄອນພະເພັງ) водоспад в південно-східній Азії на річці Меконг, на крайньому півдні Лаосу.

Водоспад Кхон
лаос. ນ້ຳຕົກຕາດຄອນພະເພັງ
Водоспад Кхон
13°57′18″ пн. ш. 105°54′10″ сх. д.
Країна  Лаос
Розташування  Лаос:
провінція Тямпасак
Висота над р.м. 76 м м
Повна висота 21 м[1] м
Висота найб. каскаду, м 21 м[1]
Середня ширина, м 10 783 м[1]
Середня витрата води 11 610 м³/с
(mаx. 49 554 м³/с) [1]
Русло річка Меконг
Водоспад Кхон
Водоспад Кхон (Лаос)
Водоспад Кхон
Водоспад Кхон (Камбоджа)
 Водоспад Кхон у Вікісховищі

Географія

Водоспад розташований у нижній течії річки Меконг, на півдні провінція Тямпасак (Лаос), поблизу кордону із Камбоджею, за 132 км на південь від адміністративного центру провінції Паксе, та за 354 км на південний-схід від столиці країни В'єнтьян.

Загальна висота падіння води становить 21 м у сегментованому каскаді порогів. Загальна довжина каскадів — 9,7 км. Водоспад складається із кількох тисяч островів і незліченних водних рукавів та проток, даючи цій області ім'я «Si Phan Don», тобто «4 000 островів». Середня ширина водоспаду становить 10 783 м, максимальна 12 954 м. За цим показником водоспад вважається найширшим у світі.[2][3] Він у середньому щосекунди скидає 11 610 м³ води (5-те місце у світі),[4] а в період максимального рівня води в річці витрата може доходити до 49 554 м³/с.

В сезон мусоних дощів повінь річки повністю поглинає водоспад, на його місці утворюється стрімка, бурхлива течія з численними вирами, бурунами та перепадами рівня води. Водоспад є головною перешкодою для судноплавства на річці Меконг.

Історія

У кінці з XIX століття французи зробили декілька безрезультатних спроб подолати перешкоди водоспаду на канонерському човні. Зокрема в 1866 році тут зазнала невдачі спроба пройти вверх по річці Меконг водної експедиції під командуванням французьких колоніальних офіцерів-дослідників Ернеста Дудара де Лагре та Франсіса Гарньє, яка вивчала кордони стародавньої Камбоджі і шукала водний шлях у Китай через материк.[5]

Офіційне відкриття водоспаду відбулося у 1920 році дослідником Е. Кхоханом, і він був названий на його честь.[3]

Галерея

Водоспад Кхон зверху

Водоспад Кхон у повноводдя

Водоспад Кхон знизу

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.