Кінопересувка
Кінопересувка — портативна кіноустановка що використовується для демонстрування кінофільмів на відкритих майданчиках, у невеликих залах, аудиторіях тощо. Для мобільності встановлюється на спеціально обладнаних транспортних засобах. Термін «кінопересувка» (рос. кинопередвижка) вживався в СРСР.
Загальні відомості
Проста і компактна кіноапаратура могла легко перевозитись у різні місця. Завдяки цьому, до появи мережі кінотеатрів, сеанси кінопоказу в різноманітних не пристосованих місцях привертали увагу до нового явища — «сінематографа».[1]
В часи Першої світової війни кінопересувки використовувались у багатьох країнах як засіб державної пропаганди. Пересувні кіноустановки, які давали змогу оперативно влаштовувати покази новин («кіножурналів») у периферійних місцях країн, відігравали значну роль в інформуванні населення. У 1930-х роках кінопересувки активно використовувались як інструмент пропаганди в Німеччині.[2]
Особливо актуальними кінопересувки були в СРСР. Зважаючи на величезну територію країни, оперативне донесення інформації до віддалених районів було дуже важливим.
Окрім пропаганди, кінопересувки виконували просвітницьку та розважальну роль.[3] У тогочасній Україні ними опікувалось Управління кінофікації УРСР.
Для кожної кінопересувки існував репертуарний план демонстрування фільмів, що складався з кількох розділів: хроніко-документальні, навчальні, художні, дитячі фільми. Репертуар формував відділ кінопрокату району та узгоджував із парткомами колгоспів чи радгоспів, сільською радою.[4]
На кінець 1953 року в Україні у сільській місцевості діяло 2769 пересувних кінних кіноустановок та 860 автомобільних кінопересувок. Для обладнання кінопересувок кінотехнікою на одеському заводі «Кінап» виробляли компактні кіноустановки розраховані на демонстрування фільмів на 16-мм плівці. Найвідомішими були кіноустановки серії «Україна».[4]
До початку 1970-х років кінопересувки втратили актуальність, у більшості сіл з'явилась кіноапаратура в клубах, також стало доступнішим телебачення.
Технічне обладнання кінопересувки
Кінообладнання перевозили на спеціально переобладнаних вантажівках та мікроавтобусах. У багатьох випадках їх також оснащували автономним генератором на 220 В, 300—500 Вт. Кіномеханік був водночас і водієм кінопересувки.
Здебільшого кінопересувки комплектували 16-мм кіноустановками серії «Україна». Існували також кіноустановки для плівки 35-мм типу КН-11.
До комплекту кіноустановки «Україна» ПП-16-1 входили:
- кінопроєктор;
- підсилювач;
- гучномовець (дві колонки);
- автотрансформатор живлення;
- переносний екран;
- приладдя для перемотування та склеювання плівки.
Кінопересувки в мистецтві
Образ кінопересувки був настільки впізнаваним, що ставав частиною сюжету літератури та багатьох художніх фільмів:
- Кінофільм «Королева бензоколонки» — в головну героїню закоханий кіномеханік на мікроавтобусі з кіноустановкою.
- Кінофільм «Міміно» — на початку фільму головний герой привозить кіно в гірську місцевість вертольотом, демонструє кінофільм кіноустановкою «Україна».
- «Наступного дня до бригади приїхала кінопересувка, увечері мали демонструвати новий фільм» (Любомир Дмитерко, Наречена, Повісті та новели, 1959, с. 111).
Див. також
Примітки
- Жорж Садуль. Всеобщая история кино / В. А. Рязанова. — М. : «Искусство», 1958. — Т. 1. — 611 с.
- Bernd Kleinhans: Ein Volk, ein Reich, ein Kino. PapyRossa Verlag, Köln 2003, ISBN 3-89438-262-7, Das Kino kommt aufs Land: Die Propaganda der Gaufilmstellen, S. 163—171.
- Світлові газети в колгоспах. Колгоспник України. 1948. № 2. С. 4
- Богдан Романюк. Роль кіно в соціально-культурному житті колгоспного селянства в перше післявоєнне десятиріччя (1944—1954 рр.). Історичні і політологічні дослідження, № 1 (64), 2019
Джерела та посилання
- Орфографічний словник української мови - «кінопересувка»
- Богдан Романюк. Роль кіно в соціально-культурному житті колгоспного селянства в перше післявоєнне десятиріччя (1944—1954 рр.) Історичні і політологічні дослідження, № 1 (64), 2019
- Г. Андерег, С. Барбанель. Справочная книга по технике киноустановок Лениздат, 1964 год.
- Широкоекранна кінопересувка на базі вантажівки ЗіЛ-150 1960-ті р.