Кірхеріанум

Кірхеріанум (італ. Museo kircheriano) кабінет рідкостей, заснований в 1651 році при Римській колегії в Римі. Це була типова барочна кунсткамера, що носила ім'я німецького єзуїта-енциклопедиста Атанасія Кірхера. Кірхер був не засновником кабінету, а його куратором. В основі зборів музею лежала особиста колекція Кірхера, ґрунтована на дарах Фабрі де Пейреска.

Кірхеріанум
італ. Museo kircheriano
Тип музей
Країна  Італія
Розташування Італія, Рим
Засновник Атанасіус Кірхер
Засновано 1651 р.
Відкрито 1651
Кірхеріанум (Італія)

 Кірхеріанум у Вікісховищі

Довгий час збори Кірхера зберігалися в його особистій кімнаті в колегії, поки в 1650 році до зборів не додався спадок від Альфонсо Донніно, який заповідав Колегії велику колекцію античних знахідок, скам'янілостей, предметів мистецтва і всякої дивини. Кірхер став куратором утвореного музею, до якого також відносилася бібліотека, що містилася у бічному крилі Колегії. Кірхер збільшував колекцію дорогих рідкостей, отримуючи їх в подарунок від інших учених, побратимів по місіонерській діяльності в Китаї і Америці, а також за рахунок предметів власного виготовлення або знайдених особисто.

У 1678 році вийшов друком перший каталог, складений Джорджо ді Сепі (італ. Giorgio de Sepi). Де Сепі також побудував деякі з математичних машин Кірхера. Після смерті Кірхера в 1680 році, музей почав приходити в занепад і деякі експонати пропали. У 1709 році вийшов другий каталог, підготовлений Ф. Бонанні. У 1719 році вийшло ілюстроване видання бенедиктинця Бернара де Монфокона. У 1777 році опис музею залишив Йоганн Бернуллі.

У XIX—XX стліттях етруську частину колекції було передано до Національного музею вілла Джулія, етнографічна частина потрапила в музей Пігоріні, римська старовина в Національний музей Риму (тепер в Palazzo Massimo alle Terme). Багато раритетів, таких як дерев'яні моделі римських обелісків, досі зберігаються в ліцеї Вісконті, який зараз займає палац Римської колегії.

У 2001 році Центральний архівний інститут Риму влаштував у Палаццо Венеція виставку «Il museo del mondo» («Музей світу»). На ній, за допомогою складених Кірхером каталогів, на короткий час було відтворено зібрану з різних римських музеїв колекцію Кірхеріанума.

Література

  • Catalogo del Museo Kircheriano Roma, 1878. — 282 p.
  • Fletcher J. E. A Study of the Life and Works of Athanasius Kircher, 'Germanus Incredibilis': With a Selection of his Unpublished Correspondence and an Annotated Translation of his Autobiography. — Leiden Boston: BRILL, 2011. — 607 p. — (Texts and Studies in Western Esotericism).
  • Rowland I. D. Athanasius Kircher and The Musaeum Kircherianum. Архів оригіналу за 1 серпня 2013. Процитовано 1 грудня 2013.

Ресурси Інтернету

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.